Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Roch
Dziś jest: Wtorek, 16 sierpnia 2022

Audycje Radiowe

Poseł Robert Telus za wzmocnieniem UOKiK

wtorek, 02 sierpnia 2022 15:30 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wszystko po to, aby zagranicznym koncernom handlowym, nie opłacało się łamać prawa przy powiększaniu zysków swoich spółek - uważa polityk PiS. Przekonali się o tym m.in. producenci papryki, którzy ostatnio protestowali niektórym sieciom handlowym. 

- Obecnie najwięcej do powiedzenia w Polsce mają koncerny zagraniczne. To efekt złej polityki, bowiem w czasie transformacji oddaliśmy najważniejszy rynek. Ostatnio wywołano panikę związaną z rzekomym brakiem cukru. W ostateczności podwyższono cenę za ten produkt. Dzisiaj efekt jest taki, że cena naszego cukru jest niższa w Niemczech niż w Polsce – powiedział Robert Telus, który był gościem Radia Plus Radom./.

Poseł Telus przyznał, że w kuluarach sejmowych wiele mówi się o tym, żeby zwiększyć kompetencję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Tak, aby koncernom nie opłacało się łamać prawa przy zwiększaniu zysków swoich spółek – powiedział poseł Robert Telus..

Przypomnijmy, że nawet o połowę może się zmniejszyć ilość gospodarstw rolnych produkujących paprykę. A wszystko przez stosowanie przez niektóre zagraniczne sieci handlowe cen dumpingowych. Przeciwko temu protestowali w ubiegłym tygodniu w Radomiu rolnicy z tzw. zagłębia paprykowego. Producenci przekonują, że sieci handlowe usiłują wymusić już teraz cenę hurtową papryki na poziomie 3 złotych za kilogram. Dlaczego rolnicy postulują o wprowadzenie mechanizmów monitorujących on-line ilości importowanych produktów rolnych do Polski, określenie ceny zakupu, która pokrywa koszty produkcji i zapewnia opłacalność produkcji, wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów rolnych na każdym etapie sprzedaży produktów rolnych poniżej kosztów ich wytworzenia, wprowadzenie obowiązkowej kontraktacji na poziomie 70% produkcji każdego kupowanego przez sieci handlowe gatunku, ustanowienie procentowe dla każdego gatunku w polskim sezonie ilości reprezentacji polskich owoców i warzyw na półkach sklepowych. Postulujemy ustanowienie procentu na poziomie 70 – 80 % czy też wprowadzenie jednolitego – polskiego rodzaju opakowań wymiennych przeznaczonego do dystrybucji owoców i warzyw. Obecnie polscy rolnicy są skazani na holenderskiego lub francuskiego operatora opakowań wymiennych.