Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej
Dziś jest: Wtorek, 07 maja 2024

Audycje Radiowe

My doradzamy - Ty oszczędzasz

środa, 28 grudnia 2022 15:21 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Magdalena Gliszczyńska

Doradztwo Energetyczne - to projekt realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. O założeniach projektu, celach głównych i szczegółowych, wsparciu i beneficjantach rozmawialiśmy w Radiu Plus Radom.

Projekt doradztwa energetycznego to ogólnopolski system wsparcia skierowany do sektora publicznego, mieszkaniowego, przedsiębiorstw i osób fizycznych.

Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Celem projektu jest wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego.

Z projektu mogą skorzystać: osoby fizyczne, przedsiębiorcy, sektor publiczny, w tym gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, państwowe jednostki budżetowe, szkoły wyższe, organy władzy publicznej (np. ministerstwa).

Zakres wsparcia obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń oraz działań informacyjnych: są to szkolenia i działania informacyjne skierowane do samorządów, przedsiębiorców, w tym MŚP i społeczności lokalnej w tym osób fizycznych, z zakresu efektywności energetycznej i OZE.

W 2022 roku w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym Fundusz uruchomił także program "Modernizacja Oświetlenia".

- Przyznane dotacje na modernizację oświetlenia pozwolą na ograniczenie rachunków za energię elektryczną. Z programu skorzystały te gminy, które podpisały z Funduszem porozumienie w sprawie realizacji programu "Czyste Powietrze - mówi Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Dzięki Projektowi samorządy z województwa mazowieckiego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 100 tys. zł na zadania ograniczające zużycie energii potrzebnej do oświetlenia ulic. Dotacje pokrywają do 90% kosztów przedsięwzięć ograniczających zużycie energii - mówi Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska.

O projekcie, jego założeniach i celach rozmawialiśmy w audycjach realizowanych z WFOŚiGW w Warszawie. Naszymi gośćmi byli: Marek Ryszka, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska, a także Marek Suski poseł PiS, Waldemar Trelka Starosta Radomski oraz samorządowcy.