Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Bilans Dnia

Drużyna Kolbe znowu w akcji!

piątek, 07 czerwca 2024 17:30 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

W niedzielę od godziny 14:00 na terenie PSP w Janikowie pod Kozienicami będziemy wspólnie się bawić i pomagać dziewięcioletniej Mai Kultys, która zbiera na operację za krótkiej nóżki. O festynie charytatywnym rozmawialiśmy dzisiaj z proboszczem parafii w Janikowie ks. Tomaszem Gaikiem i prezesem Fundacji Kolbe Grzegorzem Patkiem.

Pięć lat temu dzięki zaangażowaniu parafian został zorganizowany festyn charytatywny dla cierpiącego na przepuklinę oponowo-rdzeniową, niespełna rocznego Oliwierka. Festyn okazał się niesamowitym przedsięwzięciem, w które bezinteresownie włączyło się blisko 150 firm i instytucji z całej Polski chcących choć w minimalny sposób przyczynić się do możliwości normalnego funkcjonowania zarówno Oliwierka jak i jego rodziny. Dzięki ludziom dobrego serca udało się zebrać ponad 50 tysięcy złotych, które w całości zostały przekazane na rzecz rehabilitacji małego bohatera.

Rok temu odbył się II Festyn Rodzinny z Eneą „Pomagamy Marcelowi”, na którym udało nam się zebrać ponad 55 tys. zł. Dodatkowo internetowe licytacje przedmiotów przekazanych przez darczyńców przyniosły kolejne 13 tys. zł. Środki w całości są przeznaczone na rehabilitację Marcela, zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Grupa ludzi dobrej woli skupiona wokół parafii św. Maksymiliana Kolbego w Janikowie jak i wokół Fundacji Kolbe chce powtórzy sukces dwóch poprzednich festynów. W tym roku ich bohaterem została Maja Kultys. Dziewczynka ma 9 lat, nie ma kości piszczelowej, dwóch kości śródstopia oraz palców II, III, IV. Maja nie zgina kolana i nie porusza stopą, nosi specjalny aparat KAFO, przeszła już 10 operacji. Przed nią jednak wciąż ogromne wyzwania, gdyż jej prawa noga nie rośnie, a różnica między zdrową a chorą nogą jest coraz większa, co bardzo utrudnia, a nierzadko całkowicie uniemożliwia Mai chodzenie. Przed Mają jeszcze 3 etapy leczenia wydłużającego, by mogła chodzić prosto na swoich nogach, by je wyrównać. Najbliższa operacja już 23 lipca a jej koszt to ponad 178 tysięcy zł. Maja od samego początku procesu leczenia i rekonstrukcji nóżki jest pod opieką dr Paleya z USA. Pierwsze operacje wykonywane były w Stanach Zjednoczonych natomiast obecnie dr Paley przyjeżdża do Polski i prowadzi zabiegi w Paley European Institute. Do pełnej kwoty brakuje 68 tys. zł.

W niedzielę 09 czerwca o godzinie 14:00 na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Janikowie rozpocznie się festyn, na którym spotkamy wiele ciekawych atrakcji w tym loterię fantową, licytacje, a także występy zespołów artystycznych.

Partnerem głównym jest Enea Wytwarzanie, a patronem honorowym biskup radomski Marek Solarczyk. Impreza odbędzie się pod patronatem medialnym Radia Plus Radom. Dzisiaj w Bilansie Dnia Radia Plus Radom rozmawialiśmy o festynie z proboszczem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Janikowie ks. Tomaszem Gaikiem oraz prezesem Fundacji Kolbe Grzegorzem Patkiem: