Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Adam Struzik: Radom jest mi bliski

Radio Plus Radom

Adam Struzik: Radom jest mi bliski

27 marzec 2019 / Tekst

- Mieszkańcy Radomia sami muszą uwierzyć, że miasto ma potencjał i staje się ważnym ośrodkiem w Polsce - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który był gościem Bilansu Dnia. Z naszym gościem rozmawialiśmy również o podziale statystycznym Mazowsza, czy propozycji objęcia biedniejszej części województwa Programem Operacyjnym Polska Wschodnia.

- Trzeba wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje Unia Europejska. W ciągu najbliższych 15-20 lat będziemy rozwijali region radomski w oparciu o tzw. NUTS 3. Radom musi być liderem. Miasto znajduje się w idealnym położeniu w Polsce, między Warszawą a Krakowem i Lublinem a Łodzią. W Radomiu w szybkim tempie rozwija się przedsiębiorczość. Obserwuję rosnące dochody z podatku CIT. To nie jest już miasto sprzed 20 lat. Trzeba wykorzystać konteksty historyczne, czy atrakcje turystyczne i kulturalne. Będziemy dalej pomagać jako samorząd Mazowsza. Szpital na Józefowie będzie bazą dla kierunku lekarskiego. Trzeba wykorzystać potencjał własny Radomia. Mam tu na myśli centrum logistyczne przewozów kolejowych czy cargo na lotnisku, czy stworzenie kierunków lotniczych we współpracy z UTH i szkoły wojskowej w Dęblinie. Przemysł lotniczy to szansa rozwoju. Ale radomianie muszą sami uwierzyć, że miasto może się rozwijać. Radom jest mi bliski - przekonywał marszałek Adam Struzik.

Adam Struzik zaapelował do rządu o objęcie biedniejszej części województwa Programem Operacyjnym Polska Wschodnia. Chodzi o jednostkę statystyczną NUTS 2 mazowiecki regionalny. Przypomnijmy, że 1 stycznia 2018 roku wszedł w życie podział statystyczny woj. mazowieckiego na dwie jednostki. NUTS 2 warszawski stołeczny obejmuje 10 powiatów: miasto stołeczne Warszawa, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni. Pozostała część woj. mazowieckiego to jednostka statystyczna NUTS 2 mazowiecki regionalny. Skupia niemal 2,4 mln mieszkańców.

Marszałek Struzik zwraca uwagę, że podział statystyczny ma ułatwić uboższym samorządom pozyskiwanie funduszów unijnych w kolejnej perspektywie finansowej po 2020 roku. Obecnie trwają prace nad przyszłym budżetem unijnym.

- Wartość PKB na 1 mieszkańca w nowym regionie warszawskim stołecznym w roku 2017 stanowiła już 152 proc. średniej UE, podczas gdy w mazowieckim regionalnym jedynie 59 proc. Dysproporcja rozwojowa pomiędzy obiema częściami województwa jest największa w kraju i jedną z największych w Europie. Tym samym część województwa mazowieckiego w rzeczywistości kwalifikuje się do najbiedniejszych, a nie najbogatszych części kraju i Europy - powiedział marszałek Struzik.

Marszałka Struzika zapytaliśmy także o wypowiedź Adama Bielana, który mówił, że proces statystycznego podziału Mazowsza rozpoczął się zbyt późno. - Chętnie spotkam się z panem Bielanem w obecności mediów. Pan wicemarszałek  wprowadza opinię publiczną w błąd. W nowej propozycji UE na lata 2021-27 globalną kwotę w ramach polityki spójności przyznaje się na kraj. Kiedyś była to suma wsparcia regionalnego - wyjaśnił Adam Struzik.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 mln zł na program wsparcia in vitro. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 18 tys. zł.- Część par nie chce i nie może korzystać z programu in vitro z powodów światopoglądowych. Zresztą zanim wystartuje ten program, od dwóch lat wpieramy program naprotechnologii. Ale wyniki tutaj są dyskusyjne. Mamy pięć ciąż i trójkę dzieci. In vitro jest kosztowniejsze ale i efektywniejsze - powiedział marszałek Adam Struzik, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4