Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 19 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -3°C

  • 20 Lut 2018

    Pochmurno 1°C -5°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Bogate stulecie

Radio Plus Radom

Bogate stulecie

13 listopad 2017 / Tekst

Gmina Jedlnia-Letnisko przygotowuje się do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Powołany został w tym celu specjalny komitet.

- Chcemy godnie i radośnie uczcić sto lat naszej niepodległości, dlatego też w piątek 10 listopada podpisałem zarządzenie powołujące Gminny Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w skład którego wchodzą przedstawiciele rady gminy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele organizacji społecznych z terenu gmin - powiedział w audycji Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali wójt Piotr Leśnowolski. Komitet skupia 20 osób. Na jego czele stanął wójt Piotr Leśnowolski. Jego zastępcą został Jerzy Chrzanowski, Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko. 

Wydarzenia w ramach obchodów stulecia niepodległości będą odbywały się przez cały rok. - Nie jest to jedno wydarzenie. Stąd taka szeroka grupa w tym komitecie. Chcieliśmy, aby wszyscy włączyli się w organizację tego święta - zaznaczył Piotr Leśnowolski. Wiemy już, że upamiętnione zostaną osoby, zasłużone dla polskiej suwerenności. - Zwykle czci się jedynie marszałka Józefa Piłsudskiego, a my chcemy uczić także inne wybitne postacie, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości takie jak Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski, którzy podpisali Traktat Wersalski - powiedział nam Jerzy Chrzanowski. Będą to nie tylko Polacy. Mieszkańcy gminy Jedlnia-Letnisko uczczą pamięć m.in. Thomasa Wilsona, prezydenta USA, autora tzw. polskiego punktu w Traktacie Wersalskim. 

W audycji Gminy Jedlnia-Letnisko na Fali rozmawialiśmy także o działaniach Społecznego Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko. Został on powołany w 2015 roku. Od tego czasu wiele udało się dla kultywowania pamięci historycznej. Wystarczy wymienić choćby tablicę ku czci majora Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka", zmianę nazwy ul, Hanki Sawickiej na ul. Rodziny Piekarskich, czy uhonorowanie Danuty Siedzikówny "Inki". To także wiele uroczystości. Dla przykładu co roku 1 sierpnia przed pomnikiem Ofiar Hitlerowskiego Terroru składany jest hołd powstańcom warszawskim. 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 55%

Wiatr: 6.44 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Sugar Baby Love

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 21 58
PGE Skra Bełchatów 21 47
ONICO Warszawa 21 47
Asseco Resovia Rzeszów 21 42
Trefl Gdańsk 21 40
Indykpol AZS Olsztyn 21 36
Jastrzębski Węgiel 21 34
Cuprum Lubin 21 33
Cerrad Czarni Radom 21 29
GKS Katowice 21 26
Espadon Szczecin 21 25
Aluron Virtu Warta Zawiercie 21 23
MKS Będzin 21 19
Łuczniczka Bydgoszcz 21 19
Dafi Społem Kielce 21 14
BBTS Bielsko-Biała 21 10

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA