Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 84%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 25 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Bp Turzyński: wychowanie dzieci to kształtowanie jutra

Radio Plus Radom

Bp Turzyński: wychowanie dzieci to kształtowanie jutra

12 wrzesień 2017 / Tekst
Bp P. Turzyński (foto:R.Mizera)

- Szkoła nie może zrezygnować z funkcji wychowawczej - powiedział biskup Piotr Turzyński z okazji trwającego w Kościele w Polsce VII Tygodnia Wychowania. Krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców dodał, że mimo pośpiechu życia trzeba zawsze poświęcać czas dzieciom.

- To piękna inicjatywa, która ma na celu uwrażliwienie na ważność procesu wychowawczego. Trzeba podejmować refleksję na temat wychowania, nie tylko w gronie specjalistów, ale w całym społeczeństwie. Stawiamy pytania, jak zachęcić, do aktywnej postawy w edukacji młodego pokolenia, co zrobić, by rodzice potrafili wychowywać. Fundamentem jest miłość i troska o młodego człowieka. To także poświęcanie własnego czasu. Ważne, by chcieć kształtować samego siebie, jako ojca, matkę, czy wychowawcę i szukać sposobów, jak przekładać swoje dojrzałe postawy na młodym człowiekiem – mówił biskup Turzyński, który był gościem Bilansu Dnia w Radiu Plus Radom.

Bp Turzyński zgodził się z opinią, że coraz częściej możemy dostrzegać pewne zagrożenie płynące z przerzucania całkowitej odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży na nauczycieli i pedagogów. - Ale bywa i tak, że szkoła i nauczyciele dyspensują się od wychowywania, wolą raczej przekazywać wiedzę, bo to łatwiejsze. Źle, kiedy dziecko odbiera tylko powierzchowne bodźce. Istnieje odpowiedzialność za następne pokolenia. Nie jest obojętne, jakich ludzi będziemy mieli w społeczeństwie jutra. Ani rodzice, ani szkoła ani nasze pokolenie generalnie nie mogą zrezygnować z funkcji wychowawczej - powiedział ksiądz biskup.

Krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców jest zdania, że wychowywanie dzieci to kształtowanie jutra. - Nie możemy myśleć tylko o naszym dzisiaj. Owszem, ważny jest wzrost gospodarczy dzisiaj, ale przecież nie jest obojętne, jakie społeczeństwo będziemy mieć za dekadę. Jeśli byłoby to społeczeństwo egoistów niepotrafiące podejmować wyzwań i niezdolne do budowania trwałych więzi rodzinnych i ludzkich, albo zbiór osób bez ducha i wartości, niezdolnych do trudu i ofiary byłaby to katastrofa - zauważył bp Turzyński.

Dawnej czas pracy – według biskupa Turzyńskiego - sprzyjał wychowywaniu dzieci. - Kiedyś pracowaliśmy do godziny 15, dzisiaj później zaczynamy pracę, często mamy godzinę przerwy na obiad, a to znaczy, że w domu jesteśmy wieczorem. Mimo wszystko trzeba poświęcać czas dzieciom. To nie czas stracony, to inwestycja w przyszłość. Psychologowie twierdzą, że kiedy brakuje relacji, to dziecko nie rozwija się właściwe. Po prostu, jeśli rodzice kochają dzieci, to mają dla nich czas, to wydaje się truizm, ale w rzeczywistość to jest prawda zapominana - stwierdził bp Turzyński.

- Dlatego fundamentalna jest wolna niedziela jako dzień wolny od pracy. Rodzice mają czas na wypoczynek i budowanie relacji z dziećmi. Trzeba to wspierać - dodał ksiądz biskup. Według biskupa Turzyńskiego pośpiech życia sprawia, że wiele rodzin może tylko pomarzyć o wspólnym posiłku z dziećmi w domu. - Nawet jeśli w tygodniu jest problem ze wspólnym obiadem, to trzeba pomyśleć o kolacji i wieczornej rozmowie, czy spędzeniu weekendu w rodzinnym gronie - zakończył gość Radia Plus Radom.

Z biskupem Piotrem Turzyńskim rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA