Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Burmistrz Reszelewski pisze do ministerstwa

Radio Plus Radom

Burmistrz Reszelewski pisze do ministerstwa

27 luty 2019 / Tekst

Łódzki kurator oświaty nie wyraził zgody na likwidację filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. Złożenie zażalenia na jego decyzję zapowiada burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Burmistrz Janusz Reszelewski
Burmistrz Janusz Reszelewski

W styczniu drzewiccy radni podjęli intencyjną uchwałę w sprawie likwidacji filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. Decyzja samorządu nie spodobała się jednak łódzkiemu kuratorowi oświaty, który wydał negatywną opinię odnoszącą się do planów drzewickiego urzędu. W obydwu filialnych placówkach uczy się łącznie 19 dzieci. Dlatego dalszej zasadności funkcjonowania tych szkół nie widzi już burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski, który zapowiada złożenie zażalenia na decyzję kuratora. – Decyzja kuratora nas zaskoczyła – przyznaje burmistrz. – Myślałem, że merytoryczne argumenty zwyciężą, czyli interes uczniów, jak również możliwości finansowe samorządu. Jest jednak inaczej. Dlatego będziemy pisali zażalenie na postanowienie kuratora do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a jeżeli tam nie uda nam się uzyskać zgody na likwidacje, będziemy skarżyć te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – wyjaśniał Janusz Reszelewski na antenie Radia Plus Radom.

Gmina Drzewica dokłada do oświaty już ponad 4 mln zł rocznie. Stąd próba likwidacji dwóch najmniejszych placówek. Ich zamknięcie pozwoliłoby zaoszczędzić 600 tys. zł rocznie. Jednak nie tylko na aspekt finansowy zwraca uwagę burmistrz. Podkreśla również, że edukacja w łączonych klasach często mija się z celem. A tracą na tym przede wszystkim uczniowie. Przekonuje również, że gmina zapewni dowóz uczniom z likwidowanych szkół do innej placówki, a sama jazda autobusem do szkoły wyniesie zaledwie kilka minut. Czy te argumenty przekonają minister edukacji? Zobaczymy.

W audycji Gmina Drzewica na Fali Janusz Reszelewski mówił także o rozpoczynającej się wkrótce czwartej edycji budżetu obywatelskiego Drzewicy. Przypomniał, że podobnie jak w poprzednich latach, samorząd zabezpieczył na ten cel kwotę 100 tys. zł. Dzięki wcześniejszym edycjom budżetu obywatelskiego powstały w Drzewicy m.in. siłownia zewnętrzna, oświetlenie stadionu oraz plac zabaw. Co powstanie w tym roku, zadecydują mieszkańcy. Harmonogram działań w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego zostanie ogłoszony już wkrótce.

Na antenie Radia Plus Radom burmistrz Drzewicy mówił także o wsparciu uzyskanym przez drzewicki samorząd w ramach programu Lokalny Animator Sportu. Dzięki niemu od 1 marca ponownie rozpocznie swoje funkcjonowanie orlik w Drzewicy.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4