Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców

Radio Plus Radom

Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców

19 luty 2018 / Tekst

Mieszkańcy miejscowości Sadków Górki w gminie Jedlnia-Letnisko nie czują się bezpiecznie. Ruch pojazdów jest coraz większy, a piesi nie mają do dyspozycji pobocza czy chodnika. Wójt Piotr Leśnowolski skierował konkretne prośby do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. 

Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców
fot. Radio Plus Radom

Chodzi dokładnie o ruch na ul. Porannej. - Ul. Poranna jest nietypowo zlokalizowana, bo leży między granicą gminy Jedlnia-Letnisko, a granicą 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. To jest ulica, która leży na terenie miasta Radomia. Korzystają z niej jednak przede wszystkim mieszkańcy naszej gminy, czyli Sadkowa Górek. Dodatkowo jest to nieformalny objazd dla wszystkich samochodów jadących od strony Lublina, Puław, Zwolenia. Jest bardzo duży ruch, który jest też ruchem nielegalnym, bo tam wjeżdżają samochody powyżej tonażu, jaki dopuszcza się na tej drodze, wjeżdżają też autobusy, autokary. Natomiast tam muszą poruszać się też piesi. Tam nie ma poboczy, chodnika, a osiedle Sadków Górki jest już mocno rozbudowane - mówił w audycji Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali wójt Piotr Leśnowolski. Ul. Poranną ludzie chodzą do kościoła. Dzieci zmierzają też tędy do szkoły w Natolinie. "Po stronie muru odgradzającego teren wojskowy brak jest miejsca dla ruchu pieszego, dlatego piesi poruszają się po niewłaściwej stronie, za co karani są mandatami przez policję. Do tej pory na tym odcinku doszło do wielu kolizji oraz wypadku śmiertelnego" - argumentuje w piśmie do prezydenta Radomia wójt Leśnowolski. W sumie w pobliżu ul. Porannej mieszka 1439 osób (Sadków, Sadków Górki oraz Natolin). Warto zauważyć, że problem będzie jeszcze większy wraz z rozpoczęciem przebudowy ul. Wojska Polskiego. Kierowcy będą wybierali objazd przez ul. Poranną. 

Wójt chce rozwiązać problem braku bezpieczeństwa mieszkańców. Podkreśla, że zależy mu na czasie. Oczekuje już nie tylko rozmów, ale konkretnych działań. Ma poparcie i inspirację mieszkańców. Wystosowali oni w ubiegłym roku petycję w tej sprawie do wójta. Podpisało się pod nią ponad 320 osób.

Pierwszym pomysłem było wybudowanie chodnika na gruntach mieszkańców gminy. Nie zgodzili się jednak na to. Dlatego wójt Leśnowolski widzi receptę w porozumieniu z Radomiem lub wojskiem.

Piotr Leśnowolski wystosował 5 lutego pismo do prezydenta Radomia. - Pierwsza sprawa to jest spowolnienie ruchu na tej ulicy, ograniczenie tonażu, a najlepiej byłoby, gdyba ta ulica była wyłączona z ruchu ciężarowego, dopuszczając tylko ruch autobusów i ruch lokalny. Druga sprawa to rozmowy na temat możliwości wybudowania chodnika. Można wybudować chodnik po stronie rowu, regulując ul. Poranną do granicy 42. BLSz, bo w tej chwili ogrodzenie jest granicą lotniska. Są takie miejsca, gdzie przesuwając tę drogę do ogrodzenia, zwalniamy miejsce na wybudowanie chodnika przy rowie lub częściowo przykrywając rów - powiedział włodarz gminy Jedlnia-Letnisko. Chodnik miałby długość ok. 1 km i prowadziłby od figurki do kościoła w Sadkowie.

Druga koncepcja związana jest z planami wojska co do odsunięcia ogrodzenia lotniska od ul. Porannej o ponad 2 metry. Wtedy chodnik mógłby powstać na zwolnionym terenie. Możliwości w tym kierunku sprawdzają obecnie prawnicy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4