Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Czy będzie strajk w radomskich szkołach?

Diecezja Radomska

Czy będzie strajk w radomskich szkołach?

15 marzec 2019 / Tekst

25 marca br. w radomskich szkołach przeprowadzone zostanie referendum strajkowe – informował Karol Semik wiceprezydent Radomia w „Bilansie Dnia” w piątek, 15 marca.

Czy będzie strajk w radomskich szkołach?
foto: Magdalena Gliszczyńska/Radio Plus Radom

- Po tym referendum będziemy mieć obraz tego, ile szkół do strajku przystąpi i ilu nauczycieli. Procedurę prowadzi Związek Nauczycielstwa Polskiego, a przypomnę, żeby referendum było ważne musi wziąć w nim udział co najmniej połowa nauczycieli i pracowników danej placówki, ponieważ to dotyczy szkół i przedszkoli. Jeśli połowa wypowie się za strajkiem, to ta procedura będzie realizowana – tłumaczy Karol Semik.

W rozmowie z Radiem Plus Radom wiceprezydent zapewnił, że mimo tego jak sytuacja się rozwinie, dołoży wszelkich starań, by do przeprowadzenia egzaminów kończących szkołę doszło.Dyrektorzy szkół są organem nadzorującym. Przypomnę, że minister Anna Zalewska wydała projekt rozporządzenia, który dopuszcza do udziału w zespołach egzaminacyjnych osób spoza szkoły, czyli emerytów, bądź nauczycieli ze szkół, które nie będą strajkowały. A zatem ministerstwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. I myślę, że dobro ucznia i spokój podczas pisania tych egzaminów powinien być zagwarantowany – podkreśla gość „Bilansu Dnia”.

Ponadto Karola Semika pytaliśmy o rekrutację do szkół średnich i zmiany, które się szykują. To będzie nietypowa rekrutacja, bo w liceach, technikach i szkołach branżowych utworzone zostaną podwójne klasy I – jedne dla ostatniego rocznika gimnazjów, a drugie dla pierwszych absolwentów klas VIII. Pierwsi zostaną uczniami jeszcze 3-letnich liceów i czteroletnich techników, drudzy w liceach będą się uczyli cztery lata, a w technikach pięć. - Należy podkreślić, że program będzie realizowany inny dla poszczególnych klas, ale też wiek uczniów będzie różny. W pierwszych klasach będą uczniowie 14 i 15-letni, oraz 16-letni. Na pewno ten rok będzie dużym wyzwaniem dla dyrektorów i nauczycieli – dodaje Karol Semik. Jednocześnie informuje, że w tym roku nowością podczas rekrutacji będzie także wybór czterech, a nie jak dotychczas trzech szkół i nieograniczona liczba klas. Wszystkie informacje uczniowie znajdą w specjalnym poradniku przygotowanym przez miasto. - Miasto przygotowało poradnik dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Jest on dostępny w szkołach. Kandydaci będą mogli wybrać cztery szkoły, a nie - jak dotychczas – trzy. I takie klasy, które ich interesują. Zachęcam, żeby uczniowie z tego skorzystali – mówi Karol Semik.

Dodaje, że w szkołach – ogólnokształcących i zawodowych - będzie więcej oddziałów i nie będzie zmianowości, ani zajęć w sobotę. Ponadto kształcenie dualne, czyli z poszczególnymi branżami i pracodawcami, po raz pierwszy od tego roku będzie realizowane w technikum. Rekrutacja rozpoczyna się 13 maja.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4