Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Burmistrz Reszelewski: Demografia jest nieubłagana

Radio Plus Radom

Burmistrz Reszelewski: Demografia jest nieubłagana

30 styczeń 2019 / Tekst

Filialne szkoły w Jelni i Krzczonowie zostaną zlikwidowane. Mówił o tym w Bilansie Dnia burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Wyjaśnił także, na jakim etapie jest planowana gazyfikacja gminy.

Janusz Reszelewski
Janusz Reszelewski

Niepopularną decyzję podjęli drzewiccy radni na ostatniej sesji. Chodzi o intencyjną uchwałę dotyczącą likwidacji filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. – Rachunek ekonomiczny jest nieubłagany – mówił na antenie Radia Plus Radom Janusz Reszelewski, tłumacząc, że drzewicki samorząd z każdym rokiem dokłada coraz więcej do gminnej oświaty. W tym roku są to już 4 mln zł. Ale szkoły zamykane są nie tylko dlatego. – Chodzi również o demografię. W tych dwóch malutkich szkołach filialnych uczy łącznie 19 uczniów. W klasach trzecich w obydwu placówkach nie mamy ani jednego ucznia – tłumaczy burmistrz.

Janusz Reszelewski mówił także o wprowadzanej od 1 marca nowej taryfie za odbiór śmieci. Zostanie ona ujednolicona. Po zmianach, za odbiór posegregowanych śmieci, każdy z mieszkańców zapłaci 9 zł. Teraz kwota uzależniona jest od ilości osób mieszkających w poszczególnych gospodarstwach. Dla przykładu: obecnie trzyosobowa rodzina płaci 21 zł (3 x 7 zł), po zmianach opłata wzrośnie do 27 zł (3 x 9 zł).

Gość Bilansu Dnia mówił również o uchwalonym przez radnych budżecie na 2019 rok. Póki co na zadania inwestycyjne zabezpieczona jest w nim kwota 3 mln zł. Wśród planowanych zadań burmistrz wymienił m.in. budowę sieci kanalizacyjnej na terenach przemysłowych, dokończenie przebudowy drogi w Domasznie, przebudowę drogi w Idzikowicach, dokończenie budowy dworca w Drzewicy. Samorząd zamierza także inwestować w oświetlenie uliczne oraz rozpocząć budowę świetlicy wiejskiej w Werówce.

Janusz Reszelewski poinformował także, że w Drzewicy powstanie stacja regazyfikacji oraz 3,5-kilometrowa sieć gazowa. Przedsięwzięcie póki co ma umożliwić korzystanie z gazu drzewickim przedsiębiorcom. Z czasem, jeżeli będzie takie zainteresowanie, do sieci zostaną włączone także prywatne gospodarstwa. Jak wyjaśnił burmistrz, pierwsi odbiorcy będą mogli skorzystać z gazu ziemnego w Drzewicy za dwa lata.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Januszem Reszelewskim:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4