Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista
Bardzo pochmurno

4°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 6.44 km/h

 • 18 Paź 2018

  Bardzo pochmurno 19°C 3°C

 • 19 Paź 2018

  Bardzo pochmurno 14°C 6°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

Radio Plus Radom

Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

09 sierpień 2018 / Tekst

Powiat przysuski wśród najlepiej zarządzającym funduszami publicznymi powiatem w Polsce i o największym dochodzie na mieszkańca. Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało najnowszy ranking.

Według rankingu zamożność per capita powiatu w 2017 roku to 1341,01 zł. Warto przypomnieć, że powiat przysuski był sklasyfikowany w każdej edycji rankingu od 2004 roku, a od 2010 roku zajmuje regularnie I lub II miejsce. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu („zamożność”). Zajmowanie czołowych miejsc w rankingu jest efektem wieloletnich konsekwentnych działań podejmowanych w powiecie przysuskim w dziedzinie wzmacniania niwy finansowej.

Władze samorządowe w powiecie przysuskim przeszły drogę od likwidacji zadłużenia, przez restrukturyzację, przebudowę infrastruktury, aż po chwilę obecną, czyli czas ustabilizowanego funkcjonowania. Każde działanie publiczne musi czemuś służyć, a najlepszym przykładem jest tutaj oświata, która od lat jest „oczkiem w głowie” starosty Mariana Niemirskiego. Praktycznie do końca został zrealizowany projekt inwestycyjno-restrukturyzacyjny, którego wynikiem było znaczne zwiększenie zatrudnienia w całej oświacie i zbudowanie nowej infrastruktury edukacyjnej. Mieszkańcy powiatu przysuskiego zauważają swoją przewagę nad mieszkańcami sąsiednich powiatów chociażby poprzez dostęp do nowoczesnej bazy diagnostycznej w szpitalu powiatowym, likwidację wykluczenia cyfrowego w postaci przekazania 2400 rodzinom laptopów z dostępem do bezpłatnego internetu, możliwość kształcenia zawodowego dla młodzieży w nowo oddanym do użytku Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzieci i młodzież z terenu powiatu ma możliwość bezpłatnej nauki pływania na Powiatowej Krytej Pływalni. Na bieżąco poprawiana jest sytuacja dróg powiatowych, która szczególnie w bieżącej kadencji stała się priorytetowym obszarem aktywności władz powiatu. Bardzo ambitne założenie wyremontowania i przebudowy 100 km dróg powiatowych w ciągu czteroletniej kadencji samorządu wydaje się być możliwe do realizacji. Do samej nawierzchni dróg powiat dokłada w tej kadencji również kilometry ciągów pieszych oraz budowane od nowa mosty na ciekach wodnych.

Co bardzo ważne, powiat nie unika inwestycji w sprawy społeczne – częstokroć traktowane jako najmniej ważne, bo nieopłacalne. Tymczasem w bieżącej kadencji powstał i już wkrótce rozpocznie swoje funkcjonowanie nowoczesny i pięknie wyposażony Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Borkowicach wraz z Dziennym Domem Opieki Senior +. Powstanie nowego ZOL-u to powód do szczególnej satysfakcji Zarządu i Rady Powiatu, ponieważ to uzupełnienie bardzo ważnego braku na mapie instytucji powiatowych o wyspecjalizowany ośrodek świadczący swoje usługi na rzecz seniorów, o których tak łatwo się zapomina. Warto podkreślić fakt, że wieloletnie, rozsądne działania w dziedzinie finansów pozwoliły zbudować w powiecie przysuskim sytuację, w której generalny problem na dziś polega na podjęciu decyzji, która z najpilniejszych potrzeb bieżących będzie realizowana w pierwszej kolejności, a nie skąd będą wzięte pieniądze.

Ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

4°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 95%

Wiatr: 6.44 km/h

 • 18 Paź 2018

  19°C 3°C

 • 19 Paź 2018

  14°C 6°C

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4