Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 lutego - św. Konrad z Piacenzy, pustelnik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

Radio Plus Radom

Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

09 sierpień 2018 / Tekst

Powiat przysuski wśród najlepiej zarządzającym funduszami publicznymi powiatem w Polsce i o największym dochodzie na mieszkańca. Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało najnowszy ranking.

Według rankingu zamożność per capita powiatu w 2017 roku to 1341,01 zł. Warto przypomnieć, że powiat przysuski był sklasyfikowany w każdej edycji rankingu od 2004 roku, a od 2010 roku zajmuje regularnie I lub II miejsce. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu („zamożność”). Zajmowanie czołowych miejsc w rankingu jest efektem wieloletnich konsekwentnych działań podejmowanych w powiecie przysuskim w dziedzinie wzmacniania niwy finansowej.

Władze samorządowe w powiecie przysuskim przeszły drogę od likwidacji zadłużenia, przez restrukturyzację, przebudowę infrastruktury, aż po chwilę obecną, czyli czas ustabilizowanego funkcjonowania. Każde działanie publiczne musi czemuś służyć, a najlepszym przykładem jest tutaj oświata, która od lat jest „oczkiem w głowie” starosty Mariana Niemirskiego. Praktycznie do końca został zrealizowany projekt inwestycyjno-restrukturyzacyjny, którego wynikiem było znaczne zwiększenie zatrudnienia w całej oświacie i zbudowanie nowej infrastruktury edukacyjnej. Mieszkańcy powiatu przysuskiego zauważają swoją przewagę nad mieszkańcami sąsiednich powiatów chociażby poprzez dostęp do nowoczesnej bazy diagnostycznej w szpitalu powiatowym, likwidację wykluczenia cyfrowego w postaci przekazania 2400 rodzinom laptopów z dostępem do bezpłatnego internetu, możliwość kształcenia zawodowego dla młodzieży w nowo oddanym do użytku Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzieci i młodzież z terenu powiatu ma możliwość bezpłatnej nauki pływania na Powiatowej Krytej Pływalni. Na bieżąco poprawiana jest sytuacja dróg powiatowych, która szczególnie w bieżącej kadencji stała się priorytetowym obszarem aktywności władz powiatu. Bardzo ambitne założenie wyremontowania i przebudowy 100 km dróg powiatowych w ciągu czteroletniej kadencji samorządu wydaje się być możliwe do realizacji. Do samej nawierzchni dróg powiat dokłada w tej kadencji również kilometry ciągów pieszych oraz budowane od nowa mosty na ciekach wodnych.

Co bardzo ważne, powiat nie unika inwestycji w sprawy społeczne – częstokroć traktowane jako najmniej ważne, bo nieopłacalne. Tymczasem w bieżącej kadencji powstał i już wkrótce rozpocznie swoje funkcjonowanie nowoczesny i pięknie wyposażony Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Borkowicach wraz z Dziennym Domem Opieki Senior +. Powstanie nowego ZOL-u to powód do szczególnej satysfakcji Zarządu i Rady Powiatu, ponieważ to uzupełnienie bardzo ważnego braku na mapie instytucji powiatowych o wyspecjalizowany ośrodek świadczący swoje usługi na rzecz seniorów, o których tak łatwo się zapomina. Warto podkreślić fakt, że wieloletnie, rozsądne działania w dziedzinie finansów pozwoliły zbudować w powiecie przysuskim sytuację, w której generalny problem na dziś polega na podjęciu decyzji, która z najpilniejszych potrzeb bieżących będzie realizowana w pierwszej kolejności, a nie skąd będą wzięte pieniądze.

Ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4