Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 12 grudnia - Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe
Częściowe zachmurzenie

1°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 76%

Wiatr: 19.31 km/h

 • 12 Gru 2018

  Opady śniegu 1°C -2°C

 • 13 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -1°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

Radio Plus Radom

Dobre wskaźniki Powiatu Przysuskiego

09 sierpień 2018 / Tekst

Powiat przysuski wśród najlepiej zarządzającym funduszami publicznymi powiatem w Polsce i o największym dochodzie na mieszkańca. Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało najnowszy ranking.

Według rankingu zamożność per capita powiatu w 2017 roku to 1341,01 zł. Warto przypomnieć, że powiat przysuski był sklasyfikowany w każdej edycji rankingu od 2004 roku, a od 2010 roku zajmuje regularnie I lub II miejsce. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Podobnie jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu („zamożność”). Zajmowanie czołowych miejsc w rankingu jest efektem wieloletnich konsekwentnych działań podejmowanych w powiecie przysuskim w dziedzinie wzmacniania niwy finansowej.

Władze samorządowe w powiecie przysuskim przeszły drogę od likwidacji zadłużenia, przez restrukturyzację, przebudowę infrastruktury, aż po chwilę obecną, czyli czas ustabilizowanego funkcjonowania. Każde działanie publiczne musi czemuś służyć, a najlepszym przykładem jest tutaj oświata, która od lat jest „oczkiem w głowie” starosty Mariana Niemirskiego. Praktycznie do końca został zrealizowany projekt inwestycyjno-restrukturyzacyjny, którego wynikiem było znaczne zwiększenie zatrudnienia w całej oświacie i zbudowanie nowej infrastruktury edukacyjnej. Mieszkańcy powiatu przysuskiego zauważają swoją przewagę nad mieszkańcami sąsiednich powiatów chociażby poprzez dostęp do nowoczesnej bazy diagnostycznej w szpitalu powiatowym, likwidację wykluczenia cyfrowego w postaci przekazania 2400 rodzinom laptopów z dostępem do bezpłatnego internetu, możliwość kształcenia zawodowego dla młodzieży w nowo oddanym do użytku Centrum Kształcenia Zawodowego. Dzieci i młodzież z terenu powiatu ma możliwość bezpłatnej nauki pływania na Powiatowej Krytej Pływalni. Na bieżąco poprawiana jest sytuacja dróg powiatowych, która szczególnie w bieżącej kadencji stała się priorytetowym obszarem aktywności władz powiatu. Bardzo ambitne założenie wyremontowania i przebudowy 100 km dróg powiatowych w ciągu czteroletniej kadencji samorządu wydaje się być możliwe do realizacji. Do samej nawierzchni dróg powiat dokłada w tej kadencji również kilometry ciągów pieszych oraz budowane od nowa mosty na ciekach wodnych.

Co bardzo ważne, powiat nie unika inwestycji w sprawy społeczne – częstokroć traktowane jako najmniej ważne, bo nieopłacalne. Tymczasem w bieżącej kadencji powstał i już wkrótce rozpocznie swoje funkcjonowanie nowoczesny i pięknie wyposażony Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Borkowicach wraz z Dziennym Domem Opieki Senior +. Powstanie nowego ZOL-u to powód do szczególnej satysfakcji Zarządu i Rady Powiatu, ponieważ to uzupełnienie bardzo ważnego braku na mapie instytucji powiatowych o wyspecjalizowany ośrodek świadczący swoje usługi na rzecz seniorów, o których tak łatwo się zapomina. Warto podkreślić fakt, że wieloletnie, rozsądne działania w dziedzinie finansów pozwoliły zbudować w powiecie przysuskim sytuację, w której generalny problem na dziś polega na podjęciu decyzji, która z najpilniejszych potrzeb bieżących będzie realizowana w pierwszej kolejności, a nie skąd będą wzięte pieniądze.

Ze starostą przysuskim Marianem Niemirskim rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 76%

Wiatr: 19.31 km/h

 • 12 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA