Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Pochmurno

8°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 96%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 23 Paź 2017

    Chwilowe opady deszczu 8°C 5°C

  • 24 Paź 2017

    Pochmurno 7°C 3°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Ks. Kowalczyk w Bilansie Dnia o Dniu Papieskim

Radio Plus Radom

Ks. Kowalczyk w Bilansie Dnia o Dniu Papieskim

06 październik 2017 / Tekst

Projekt Europa cierpi, dlatego, że nie ma fundamentu - powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego 10 października odbędzie się konferencja naukowa o kryzysie i nadziejach Europy. Spotkanie na Zamku Królewskim w Warszawie współorganizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Teologia Polityczna.

Ks. Kowalczyk wyraził opinię, że Europa dzisiaj przeżywa kryzys. - Wyraźnie widać jeden wspólny mianownik, że projekt Europa cierpi. On nie ma fundamentu. W bardzo istotny sposób pominięto wymiar duchowy, który stanowił istotę tego projektu. Dwóch z trzech założycieli Unii Europejskiej ma dzisiaj procesy beatyfikacyjne – przypomniał prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Zdaniem ks. Dariusza Kowalczyka, pierwotnie projekt Europa wypływał z wiary chrześcijańskiej. Dodał, że właśnie na tych fundamentach miała być budowana zjednoczona Europa. - Dzisiaj zjednoczyło się wszystko. Cóż z tego, że jedną kartą płacimy wszędzie, ale serce jest daleko od siebie. Kiedyś wszystko nas różniło, ale serce było jedno, chrześcijańskie. Trzeba wpływać na polityków i wskazywać, gdzie popełniono błędy – wskazał gość Radia Plus Radom.

Ks. Kowalczyk zauważył, że brak nadziei dla Europy wypływa z tego, że odeszliśmy od Boga. Przypomniał tez słowa Jana Pawła II, który mówił, że Europa ma być wspólnotą ducha. - Zamiast iść w kierunku wspólnych wartości, eliminowane są dzisiaj wartości religijne z przestrzeni publicznej. Obserwujemy to z przerażeniem. Ale naszą nadzieją jest Boże Miłosierdzie - powiedział ks. Kowalczyk.

W konferencji udział wezmą m.in. abp Grzegorz Ryś, prof. John Milbank i prof. Szewach Weiss.

XVII Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją!". Liczne wydarzenia duchowe i kulturalne odbywać się będą w całym kraju, ale i w środowiskach polonijnych na świecie. Przeprowadzona zostanie także przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Z księdzem Dariuszem Kowalczykiem rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

„Tora Tora Tora”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA