Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Mieszkańcy wybiorą sołtysów. Fundusz obywatelski zamiast sołeckiego?

Informacje z regionu

Mieszkańcy wybiorą sołtysów. Fundusz obywatelski zamiast sołeckiego?

18 marzec 2019 / Tekst

We wtorek 19 marca ruszają wybory sołeckie w gminie Jedlnia-Letnisko. Wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski rozważa wprowadzenie budżetu obywatelskiego w gminie, który zastąpiłby fundusz sołecki. Mówił o tym w kolejnej audycji z cyklu "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali".

Mieszkańcy wybiorą sołtysów. Fundusz obywatelski zamiast sołeckiego?
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Zdaniem wójta Leśnowolskiego fundusz sołecki nie sprawdza się. - Jest bardzo małe zainteresowanie funduszem sołeckim. Mogę to udowodnić na podstawie listy obecności na zebraniach sołeckich. Jeśli mamy kilkaset osobach na listach wyborczych, natomiast na zebranie sołeckie przychodzi osiem czy dziewięć osób to znaczy, że zainteresowanie jest małe. Aboslutnie nie chodziło mi o likwidację  funduszu sołeckiego jako takiego, ale być może przekształcenie go w fundusz obywatelski - powiedział włodarz gminy. Wójt zauważył, że fundusz sołecki nie pozwala realizować większych inwestycji. - W małych sołectwach są to czasami kwoty 12-15 tys. zł. Nie bardzo wiadomo, co za te pieniądze zrobić. To zbyt małe środki, żeby przeprowadzić jakąś inwestycję. Uczestniczyłem w paru zebraniach sołeckich. Tych kilku mieszkańców ma problem z określeniem zadania inwestycyjnego - dodał Piotr Leśnowolski. 

Jedna propozycja to budżet obywatelski, a druga - połączenie kilku funduszów sołeckich. - Chodzi o to, żeby łączyć fundusze sołeckie w sąsiadujących ze sobą sołectwach i wykonać jedną konkretną inwestycję, bo taka inwestycja za 15 tys. zł np. utwardzenie drogi nie ma sensu, bo to jest kilkanaście, kilkadziesiąt metrów, jest przy tym mnóstwo pracy biurokratycznej, natomiast z efektu nikt nie jest zadowolony - ani wójt ani mieszkańcy - argumentował wójt Leśnowolski.

Do 22 marca można składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola i oddziałów przedszkolnych. Oddziały są we wszystkich szkołach na terenie gminy, a przedszkola - w Jedlni-Letnisku i Gzowicach. Nabór prowadzi także przedszkole w Gzowicach. Zainteresowanie rodziców będzie odpowiedzią na pytania o przyszłość placówki. Przypomnijmy, że radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły podstawowej w Gzowicach. - Jeśli będzie odpowiedni nabór, przedszkole zostanie uruchomione. Jeśli natomiast będzie to znów kilka osób, to wtedy nie ma sensu. Przedszkole, szkoła to uczniowie, a nie tylko marzenia rodziców - powiedział wójt. Warto dodać, że trwa rozbudowa przedszkola w Jedlni-Letnisku. Od września będzie 170 miejsc. - Prace są bardzo mocne zaawansowane. Jestem często na tej budowie i myślę, że prace wyprzedzają  harmonogram o jakiś miesiąc czy nawet dwa. Ukończenie tej placówki zakreślone jest natomiast na koniec maja.

Pozostając w temacie oświaty, rozubudowana zostanie szkoła podstawowa w Myśliszewicach. - Rozbudowa dotyczy sal lekcyjnych dla najmłodszych. Będą trzy sale, w tym sala do gimnastyki korekcyjnej. Placówka się rozwija, bo i w rejonie Groszowic i Myśliszewic bardzo dużo osób buduje domy, osiedla się i to nas bardzo cieszy. Musimy dlatego stwarzać warunki, budować infrastrukturę tak, żeby tym rodzinom też ułatwić życie, chociażby w postaci edukacji swoich dzieci - zaznaczył Piotr Leśnowolski.

Z wójtem Piotrem Leśnowolskim rozmawialiśmy także o potencjalnym strajku w szkołach. Wójt zapowiedział również, że od 1 kwietnia będą znów odbierane odpady zielone z terenu gminy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4