Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Mikołaj Wild: To nie jest lotnisko tylko dla Radomia, to jest lotnisko dla Mazowsza

Wiadomości z Radomia

Mikołaj Wild: To nie jest lotnisko tylko dla Radomia, to jest lotnisko dla Mazowsza

09 lipiec 2019 / Tekst

- Mazowsze potrzebuje lotniska, które jest w stanie przejąć część ruchu, który nie mieści się i nie zmieści w najbliższych latach na Lotnisku Chopina - powiedział w rozmowie z Radiem Plus Radom wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild.

Mikołaj Wild: To nie jest lotnisko tylko dla Radomia, to jest lotnisko dla Mazowsza
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Zdaniem Mikołaja Wilda lotnisko w Radomiu potrzebne jest woj. mazowieckiemu i Polsce. - Potrzebna jest nie tylko budowa portu lotniczego, ale też rozbudowa sieci drogowej, potrzebna jest modernizacja tras kolejowych. Mówimy o 14. pod względem liczebności mieście w Polsce, które wskutek decyzji politycznych było pozostawione na marginesie, co jest nieracjonalne zarówno gospodarczo, społecznie jak i politycznie. Mazowsze potrzebuje lotniska, które jest w stanie przejąć część ruchu, który nie mieści się i nie zmieści w najbliższych latach na Lotnisku Chopina

Kluczem do sukcesu radomskiego lotniska ma być dostępność komunikacyjna. - Pasażerowie czarterowi, którzy korzystają z transportu lotniczego, aby pojechać na wycieczkę z biurem podróży są tolerancyjni, jeśli chodzi o czas dojazdu. Nie zmienia to jednak faktu, że potrzebujemy, aby lotnisko w Radomiu było dostępne zarówno drogami jak i koleją w czasie nieprzekraczającym 1,5 godziny. To jest absolutnie kluczowe. Tego zabrakło we wcześniejszych biznesplanach, jeśli chodzi o lotnisko w Radomiu

Ważne jest zatem współdziałanie z GDDKiA i PKP PLK. - Z ich strony padają bardzo stanowcze deklaracje: Tak, chcemy. Tak, jest to możliwe, aby zrealizować inwestycje w okolicach odbioru, a optymalnie przed otwarciem portu lotniczego. Wydaje mi się, że te deklaracje powinniśmy traktować poważnie. Zgodnie z harmonogramem w Krajowym Programie Kolejowym linia nr 8 ma być ukończona w 2021 roku. Zarząd PKP PLK ręczy swoimi posadami, że jest to realne.

Drugim przesłanką powodzenia portu w Radomiu jest według ministra Wilda wzrost zasobności Polaków. - Obywatele, którzy więcej zarabiają, więcej podróżują. Potencjał ludnościowy Radomia i rozwój gospodarczy RP wskazują, że jest potencjał, aby wykorzystać to lotnisko, aczkolwiek lotnisko w Radomiu nakierowane jest na potrzeby Mazowsza. To nie jest lotnisko tylko dla Radomia, ani przede wszystkim dla Radomia. To jest lotnisko dla Mazowsza. To jest lotnisko, które może być uruchomione znacznie szybciej niż byłoby wówczas gdybyśmy skierowali inwestycje do innych lotnisk na Mazowszu.

Wiceminister infrastruktury potwiedził też powstanie linii kolejowej Centralny Port Komunikacyjny - Radom - Rzeszów. Umożliwli ona dojazd z CPK do Radomia w 35 minut. - Do Warszawy zaś z CPK dojedziemy w 15 minut. W czasie krótszym niż godzina będziemy mogli dostać się z Radomia do Warszawy przez dwie trasy. W wyniku tego nastąpi efektywne włączenie Radomia w całą sieć komunikacyjną. Naszą odpowiedzią na wcześniej przyjmowany pomysł - tworzenie kilku dużych centrów wzrostu w największych miastach w Polsce - jest stworzenie sieci świetnie ze sobą skomunikowanych miast średnich wielkości. Niewłączenie Radomia w sieć miast, na których opiera się rozwój Polski, byłoby marnotrawstwem - powiedział Mikołaj Wild. Kiedy to będzie możliwe? - Wszystko zależy od determinacji politycznej i negocjacji budżetowych dotyczących budżetu UE. Wiemy, że idziemy równym krokiem z Unią w tym, że kolej to przyszłość. To najbardziej ekonomiczny, najbardziej ekologiczny, najbezpieczniejszy i najmniej wykluczający ze środków transportu - odpowiedział Mikołaj Wild.

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild uczestniczył w poniedziałek w uroczystości podpisania umowy na przedłużenie pasa startowego na radomskim lotnisku. Więcej TU.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4