Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Nowy zakład w Pionkach

Wiadomości z Radomia

Nowy zakład w Pionkach

08 sierpień 2018 / Tekst

W Pionkach zostanie wybudowany nowy zakład zbrojeniowy wraz z linią produkcyjną do produkcji nitrocelulozy. Zakład ma powstać do 2020 roku. Mówił o tym Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, który był gościem Radia Plus Radom.

Wojciech Skurkiewicz
Wojciech Skurkiewicz

Przypomnijmy, że podczas ostatniej wizyty w Radomiu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział duże inwestycje w zakłady w Pionkach. - Rząd jest zdeterminowany, by odbudować potencjał pionkowskiego zakładu. Mówię tutaj o budowie nowego zakładu zbrojeniowego. Górna granica czasowa związana z inwestycją to 2020 rok. Nie możemy sobie pozwolić sobie, by importować elementy do produkcji amunicji - mówił wiceminister Skurkiewicz.

Rząd zainwestuje w przedsięwzięcie ok. 300 mln złotych. - Nad wszystkim czuwa specjalna grupa naukowców z Radomia, Rzeszowa, czy Gdyni - powiedział Wojciech Skurkiewicz. Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 roku kilka uczelni z Polski utworzyły konsorcjum "COP - Tradycja, Obronność". Zostało powołane do podjęcia współpracy w zakresie realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu dla wojska. W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu oraz Akademia Morska w Szczecinie i Akademia Morska w Gdyni.

Zakład produkcyjny w Pionkach, wchodzący w skład skarżyskiego Mesko zajmuje się produkcją amunicji czołgowej kalibrów 120 oraz 125 mm i prochów. Powstał on w 2000 roku jako Zakład Produkcji Specjalnej kontynuator produkcji wojskowej pionkowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit".

Z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem rozmawialiśmy także o zbliżającym się pikniku wojskowym 15 sierpnia w Radomiu, pokazach Air Show i kolejnych zarzutach korupcyjnych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w radomskich jednostkach samorządowych w poprzedniej kadencji. Rozmawiał Radosław Mizera:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4