Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Od festiwalu do festiwalu

Radio Plus Radom

Od festiwalu do festiwalu

11 lipiec 2018 / Tekst

Muzykowanie na targu, inscenizacja oczepin i liczne warsztaty – to główne atrakcje tegorocznej edycji festiwalu Opoczno Stolicą Oberka. W festiwalowej audycji mówimy też o kolejnym dużym wydarzeniu organizowanym przez Gminę Opoczno.

Od festiwalu do festiwalu
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Tegoroczny festiwal Opoczno Stolicą Oberka to kilka warsztatów skierowanych zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych. To również muzykowanie na targu, które otworzyło główne festiwalowe imprezy. Ich kulminacją była inscenizacja opoczyńskiego obrzędu weselnego. Tym razem przed domem kultury publiczność mogła obejrzeć oczepiny. - By obejrzeć inscenizację, przyszło wielu opocznian. Wielu też wzięło udział w potańcówce zorganizowanej po inscenizacji - podkreśla Mariola Saternus z promocji opoczyńskiego urzędu i dodaje, że tegoroczny festiwal podobał się mieszkańcom. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty w Niebowie. Organizatorzy zwiększyli nawet z dwóch do trzech ilość spotkań w skansenie, tak by z warsztatów rękodzieła mogło skorzystać więcej młodych ludzi.

Festiwal odbył się dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury. Finansowe wsparcie pozwoliło po raz kolejny zorganizować cały cykl festiwalowych imprez. - Mamy takie sygnały, że o oberku opoczyńskim słychać już w całej Polsce, dlatego chcielibyśmy kontynuować organizację tego festiwalu również w kolejnych latach - podkreśla Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta. Zaznacza, że folklor, ale także dziedzictwo ceramiczne to dwa filary bardzo ważne dla Opoczna. Dlatego też samorząd przygotowuje się do organizacji kolejnego dużego wydarzenia. W dniach 10 – 12 sierpnia odbędzie się w Opocznie Festiwal Płytki Ceramicznej. Na wydarzenie dofinansowane z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego składają się liczne wystawy, konferencja, jarmark ceramiczny oraz wieczorne koncerty. Wśród gwiazd wystąpią m.in. Szymon Wydra&Carpe Diem oraz Natalia Nykiel.

Posłuchaj całej festiwalowej audycji:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4