Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Piotr Leśnowolski: To osoba produkuje śmieci

Radio Plus Radom

Piotr Leśnowolski: To osoba produkuje śmieci

01 maj 2019 / Tekst

Od 1 stycznia 2020 roku w gminie Jedlnia-Letnisko ma zmienić się sposób naliczania opłaty za śmieci. Obecnie obowiązują stawki od gospodarstwa. Nowy system ma być oparty na twierdzeniu, że to osoba produkuje śmieci, a stawka dla jednej osoby ma wynosić 8,50 zł. O zmianach mówił w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali" wójt Piotr Leśnowolski.

Piotr Leśnowolski: To osoba produkuje śmieci
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Przechodzenie do nowego sposobu naliczania odpłatności za odbiór śmieci rozpoczęło się podczas ostatniej sesji rady gminy. Radni zdecydowali o podwyżce opłat od 1 lipca. I tak w przypadku segregacji śmieci gospodarstwo 1-osobowe zapłaci 8,50 zł za miesiąc (wzrost o 50 gr), gospodarstwo 2-3-osobowe - 17 zł miesięcznie (wzrost o 3 zł) i gospodarstwo, gdzie mieszka 4 i więcej osób - 34 zł miesięcznie (wzrost o 16 zł). - Ja bym nie nazwał tego podwyżkami, a raczej taką regulacją, która ma na celu później jeszcze zmianę systemu naliczania. Do tej pory mieliśmy od gospodarstwa domowego, a od stycznia będziemy naliczać od osoby, dlatego że było bardzo wiele głosów, że śmieci produkuje osoba, więc każda osoba powinna mieć taką samą stawkę - powiedział Piotr Leśnowolski.

Najwięcej zmieni się i już się zmieniło po ostatniej sesji w przypadku gospodarstw wieloosobowych. To nie przypadek. Zdaniem wójta deklaracje składane przez niektórych mieszkańców nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Czasami na posesji zamieszkuje kilkanaście osób i trudno mówić, że tworzą jedno gospodarstwo, ale właśnie w ten sposób płacą. - Zadałem sobie trudu i sam dokonałem analizy i okazuje się, że na 34 gospodarstwa domowe - ok. 200 osób - średnia od osoby miesięcznie wynosi 2 zł 15 gr - mówił wójt. Te nieprawidłowości nie ułatwiają sytuacji przy ogólnym wzroście cen za odpady. - Ciągle wzrastają opłaty marszałkowskie, ciągle wzrast wywóz tych śmieci. Przypomnijmy, że została dołożona jeszcze jedna frakcja, a stawka pozostała ta sama.

Włodarz gminy poinformował także, że prawdopodobnie w przyszłym roku ograniczony zostanie odbiór odpadów zielonych i gruzu budowlanego. - Ustawa jest napisana tak, że można ją bardzo dowolnie interpretować. W przypadku przyjmowania gruzu użyte jest określenie "z drobnych remontów" i teraz jest pytanie, czy z tego drobnego remontu to ma być 100 kg gruzu czy ma być tona. To są problemy, z którymi się zderzamy - powiedział Piotr Leśnowolski. Wójt zauważył, że w przypadku odpadów zielonych sytuację poprawiłyby na pewno kompostowniki. Dziś bite są rekordy np. 120 worków z trawą do odbioru.

Na proponowane przez wójta zmiany musi oczywiście zgodzić się jeszcze rada gminy. Za tym pójdą też nowe deklaracje od mieszkańców.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4