Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Polityka w kościele według posła Ruszczyka

Radio Plus Radom

Polityka w kościele według posła Ruszczyka

09 styczeń 2019 / Tekst

- Nigdy nie słyszałem, żeby ksiądz mówił na kogo mam głosować - przekonywał Leszek Ruszczyk poseł PO, który w środę 9 stycznia był gościem "Bilansu Dnia".

Polityka w kościele według posła Ruszczyka
foto: Magdalena Gliszczyńska

Nie milkną echa po złożonym w Sejmie projekcie ustawy o świeckim państwie, który przygotowała Inicjatywa Polska. Projekt zakłada rozdział Kościoła od państwa, czyli m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa. Barbara Nowacka przedstawiła założenia proponowanej ustawy. Zapowiedziała, że chce rozpocząć szeroką dyskusję na ten temat. Ruszyła też zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie. - Ja się pod tą petycją nie podpiszę, bo jestem wychowany w wierze katolickiej. Jednak rozdział czego ma dotyczyć, jeśli finanswania to tzreba to rozważyć. Ja uczęszczałem na religię do kościoła i bardzo miło to wspominam - stwierdził poseł Leszek Ruszczyk.

Z naszym gościem komentowaliśmy także słowa poseł Ewy Kopacz podczas ostatniej konferencji w Radomiu. Była premier mówiła o przyjaznym rozdziale Kościoła od państwa, ale też o tym, że kościół miesza się do polityki, że księża mówią na kogo mają wierni głosować. Z drugiej strony stwierdziła, że brakuje jej spotkań z udziałem biskupa radomskiego, który wielokrotnie apelował, by nie rywalizować między sobą, ale o region radomski. Przekonywała, że przydałby się taki głos biskupa w tej sprawie. Pytaliśmy zatem posła Leszka Ruszczyka, czy to się nie wyklucza, z jednej strony mówi się o rozdziale Kościoła od państwa i o to, by księża nie mieszali się do polityki, a z drugiej strony była premier apeluje o to, by biskup zabrał głos w sparwie lokalnej polityki. - Pamiętam pierwsze spotkania z biskupem Zimowskim i to były dobre spotkania, chodziło o zabieganie o interesy dla reginu, dla Radomia. Biskup nie ma obowiązku wtrącać się w politykę. Z biskupem Henrykiem Tomasikiem dużo dobrego zrobiliśmy, jeśli chodzi o Światowe Dni Młodzieży, gdzie samorządy się włączyły, a ja byłem wtedy samorządowcem i świetnie wtedy pokierował, a to byli też politycy - mówił Leszk Ruszczyk. Tamte wydarzenia dotyczyły jednak spraw Kościoła i spotkania z Ojcem Świętym, a nie radomskich poprawek w budżecie państwa. Co do tych ostatnich głosowanie może odbyć się już około 16 stycznia. - Nie wiem, czy uda się zorganizować takie spotkanie ponad podziałami, ale na to zawsze mamy czas, w każdej chwili możemy wspólnie wypić herbatę, jeżeli będzie dobra wola. Wierzę, że te obietnice z wyborów samorządowych będą zrealizowane. Tego potrzebuje miasto, ale to też kwestia uratowania honoru tych osób, które składały te obietnice - dodaje poseł Leszek Ruszczyk.

Na pytanie o koalicję w Radomiu PO - PiS poseł odpowiada krótko. - Mówi się o tym, że PiS nie bardzo ma kogo wystawić, nie bardzo ma kto reprezentować to ugrupowanie w urzędzie.

A co z obietnicami w najbliższych wyborach do parlamentu, czy do Radomia powróci pomysł sprzed kilku lat o tramwajach, który proponował nasz gość. - Czy z tramwajem, z takim hasłem wyjdę nie wiem, wtedy to było podyktowane szansą na zdobycie pieniędzy na to zadanie. Olsztyn zdobył wtedy 350 mln i utworzyli sieć tramwajową, my też mieliśmy szansę. Nie wiem na co teraz będą środki. Życzę sobie i politykom, żebyśmy się nie zagubili w tych obietnicach, które później nie są realizowane - dodaje Leszek Ruszczyk, gość Bilansu Dnia. Posluchaj tej rozmowy...

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4