Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 20 stycznia - św. Sebastian, męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Polityka w kościele według posła Ruszczyka

Radio Plus Radom

Polityka w kościele według posła Ruszczyka

09 styczeń 2019 / Tekst

- Nigdy nie słyszałem, żeby ksiądz mówił na kogo mam głosować - przekonywał Leszek Ruszczyk poseł PO, który w środę 9 stycznia był gościem "Bilansu Dnia".

Polityka w kościele według posła Ruszczyka
foto: Magdalena Gliszczyńska

Nie milkną echa po złożonym w Sejmie projekcie ustawy o świeckim państwie, który przygotowała Inicjatywa Polska. Projekt zakłada rozdział Kościoła od państwa, czyli m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa. Barbara Nowacka przedstawiła założenia proponowanej ustawy. Zapowiedziała, że chce rozpocząć szeroką dyskusję na ten temat. Ruszyła też zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie. - Ja się pod tą petycją nie podpiszę, bo jestem wychowany w wierze katolickiej. Jednak rozdział czego ma dotyczyć, jeśli finanswania to tzreba to rozważyć. Ja uczęszczałem na religię do kościoła i bardzo miło to wspominam - stwierdził poseł Leszek Ruszczyk.

Z naszym gościem komentowaliśmy także słowa poseł Ewy Kopacz podczas ostatniej konferencji w Radomiu. Była premier mówiła o przyjaznym rozdziale Kościoła od państwa, ale też o tym, że kościół miesza się do polityki, że księża mówią na kogo mają wierni głosować. Z drugiej strony stwierdziła, że brakuje jej spotkań z udziałem biskupa radomskiego, który wielokrotnie apelował, by nie rywalizować między sobą, ale o region radomski. Przekonywała, że przydałby się taki głos biskupa w tej sprawie. Pytaliśmy zatem posła Leszka Ruszczyka, czy to się nie wyklucza, z jednej strony mówi się o rozdziale Kościoła od państwa i o to, by księża nie mieszali się do polityki, a z drugiej strony była premier apeluje o to, by biskup zabrał głos w sparwie lokalnej polityki. - Pamiętam pierwsze spotkania z biskupem Zimowskim i to były dobre spotkania, chodziło o zabieganie o interesy dla reginu, dla Radomia. Biskup nie ma obowiązku wtrącać się w politykę. Z biskupem Henrykiem Tomasikiem dużo dobrego zrobiliśmy, jeśli chodzi o Światowe Dni Młodzieży, gdzie samorządy się włączyły, a ja byłem wtedy samorządowcem i świetnie wtedy pokierował, a to byli też politycy - mówił Leszk Ruszczyk. Tamte wydarzenia dotyczyły jednak spraw Kościoła i spotkania z Ojcem Świętym, a nie radomskich poprawek w budżecie państwa. Co do tych ostatnich głosowanie może odbyć się już około 16 stycznia. - Nie wiem, czy uda się zorganizować takie spotkanie ponad podziałami, ale na to zawsze mamy czas, w każdej chwili możemy wspólnie wypić herbatę, jeżeli będzie dobra wola. Wierzę, że te obietnice z wyborów samorządowych będą zrealizowane. Tego potrzebuje miasto, ale to też kwestia uratowania honoru tych osób, które składały te obietnice - dodaje poseł Leszek Ruszczyk.

Na pytanie o koalicję w Radomiu PO - PiS poseł odpowiada krótko. - Mówi się o tym, że PiS nie bardzo ma kogo wystawić, nie bardzo ma kto reprezentować to ugrupowanie w urzędzie.

A co z obietnicami w najbliższych wyborach do parlamentu, czy do Radomia powróci pomysł sprzed kilku lat o tramwajach, który proponował nasz gość. - Czy z tramwajem, z takim hasłem wyjdę nie wiem, wtedy to było podyktowane szansą na zdobycie pieniędzy na to zadanie. Olsztyn zdobył wtedy 350 mln i utworzyli sieć tramwajową, my też mieliśmy szansę. Nie wiem na co teraz będą środki. Życzę sobie i politykom, żebyśmy się nie zagubili w tych obietnicach, które później nie są realizowane - dodaje Leszek Ruszczyk, gość Bilansu Dnia. Posluchaj tej rozmowy...

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4