Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 listopada - św. Cecylia, dziewica i męczennica
Pochmurno

1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 94%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 22 Lis 2017

    Opady 5°C 1°C

  • 23 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 9°C 2°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Więcej historii, większa świadomość

Radio Plus Radom

Więcej historii, większa świadomość

10 listopad 2017 / Tekst

Patriotyzm zaczyna się w rodzinie i w szkole. Tu kładzione są fundamenty. Dyrektor Zespołu Szkół w Goździe Sławomir Czyż cieszy się, że nowa podstawa programowa zwiększa nacisk na nauczanie historii.

 

- W nowej podstawie programowej wychowania patriotyczne, nauczanie historii w szkole podstawowej było znacznie ograniczone, natomiast nowa podstawa programowa, która jest w klasie IV i VII kładzie duży nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich. W starej podstawówce była jedna godzina historii w klasie IV i V, w VI były dwie godziny. W nowej podstawie programowej w klasie IV jest jedna godzina, natomiast od klasy V są dwie godziny w każdej klasie - mówił w audycji "Gmina Gózd na Fali" Sławomir Czyż.

Program nauczania to jednak nie wszystko. Ważne jest, aby uczeń zaciekawił się przekazywanymi treściami, żeby nie był to tylko maraton osób, dat i miejsc. - Staramy odwoływać się do konkretów, żeby uczeń potrafił wyobrazić sobie, co to znaczy, że Polska przez 123 lata nie była niepodległa, żeby potrafił wczuć się w atmosferę, która panowała - mówił dyrektor Czyż. Nauczyciele korzystają z nowoczesnych technologii. Nie stronią od aktywnych form np. inscenizacji.

W audycji "Gmina Gózd na Fali" rozmawialiśmy także o świetlicach środowiskowych. Jest ich aż 11. - Mają one bardzo dobrą lokalizację. Najczęściej usytuowane są blisko szkół. Dzieci mogą swobodnie po szkole wpaść do nas - powiedziała koordynatorka świetlic Weronika Fołtyn-Dudziak. Przychodzą dzieci od 6 do 15. roku życia. Świetlice przeżywają największe oblężenie w ferie i wakacje. Wtedy dzieci spędzają tam praktycznie cały dzień. - Są to bardzo dobrze wyposażone świetlice. Mamy komputery, dostęp do internetu, ale także dużo przestrzeni. Każda świetlica ma stół bilardowy i do tenisa - wymieniała koordynatorka. Uczestnicy mogą zatem zażyć rozrywki, ale także zdobyć umiejętności rękodzielnicze, odrobić lekcje. Świetliczanki prowadzą np. "pogotowie plastyczne", czyli pomagają dzieciom w pracach plastycznych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA