Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Więcej historii, większa świadomość

Radio Plus Radom

Więcej historii, większa świadomość

10 listopad 2017 / Tekst

Patriotyzm zaczyna się w rodzinie i w szkole. Tu kładzione są fundamenty. Dyrektor Zespołu Szkół w Goździe Sławomir Czyż cieszy się, że nowa podstawa programowa zwiększa nacisk na nauczanie historii.

 

- W nowej podstawie programowej wychowania patriotyczne, nauczanie historii w szkole podstawowej było znacznie ograniczone, natomiast nowa podstawa programowa, która jest w klasie IV i VII kładzie duży nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich. W starej podstawówce była jedna godzina historii w klasie IV i V, w VI były dwie godziny. W nowej podstawie programowej w klasie IV jest jedna godzina, natomiast od klasy V są dwie godziny w każdej klasie - mówił w audycji "Gmina Gózd na Fali" Sławomir Czyż.

Program nauczania to jednak nie wszystko. Ważne jest, aby uczeń zaciekawił się przekazywanymi treściami, żeby nie był to tylko maraton osób, dat i miejsc. - Staramy odwoływać się do konkretów, żeby uczeń potrafił wyobrazić sobie, co to znaczy, że Polska przez 123 lata nie była niepodległa, żeby potrafił wczuć się w atmosferę, która panowała - mówił dyrektor Czyż. Nauczyciele korzystają z nowoczesnych technologii. Nie stronią od aktywnych form np. inscenizacji.

W audycji "Gmina Gózd na Fali" rozmawialiśmy także o świetlicach środowiskowych. Jest ich aż 11. - Mają one bardzo dobrą lokalizację. Najczęściej usytuowane są blisko szkół. Dzieci mogą swobodnie po szkole wpaść do nas - powiedziała koordynatorka świetlic Weronika Fołtyn-Dudziak. Przychodzą dzieci od 6 do 15. roku życia. Świetlice przeżywają największe oblężenie w ferie i wakacje. Wtedy dzieci spędzają tam praktycznie cały dzień. - Są to bardzo dobrze wyposażone świetlice. Mamy komputery, dostęp do internetu, ale także dużo przestrzeni. Każda świetlica ma stół bilardowy i do tenisa - wymieniała koordynatorka. Uczestnicy mogą zatem zażyć rozrywki, ale także zdobyć umiejętności rękodzielnicze, odrobić lekcje. Świetliczanki prowadzą np. "pogotowie plastyczne", czyli pomagają dzieciom w pracach plastycznych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4