Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Przejrzyście

3°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 94%

Wiatr: 17.70 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Wybuchła wiosna w lesie

Radio Plus Radom

Wybuchła wiosna w lesie

12 kwiecień 2018 / Tekst

- Zawilce, przylaszczki i wiele wiosennych kwiatów już możemy oglądać i podziwiać. Ten zapach jest niesamowity. Zapach kwiatów, zapach wiosennej, ale też trochę zimowej wilgoci, zapach pękających pączków. Olsza, dąb,wszystkie bazie, wierzby. Obudziły się wszystkie zwierzęta. To jeden z najpiękniejszych okresów w Puszczy Kozienickiej -  mówił dziś w audycji "Bilans Dnia" w Radiu Plus Radom nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Wybuchła wiosna w lesie
fot. Radio Plus Radom

Wraz z budzeniem się przyrody bardzo szybko budzą się turyści. Hitem są Królewskie Źródła. W ubiegłym roku odnotowano aż 110 tys. turystów w tym miejscu. Liczba ta dowodzi jak ważna jest funkcja rekreacyjna lasów. Nadleśniczy zaprosił także do innych miejsc na terenie Puszczy Kozienickiej jak Ścieżka Śródborze w Przejeździe, Podgaje w Pionkach i nowy obiekt - Bartny Kąt (2 km za Załamankiem). - Wszyscy potrzebujemy tej ciszy, dobrze zorganizowanej przyrody, dobrze zorganizowanych obiektów turystycznych. Zapraszamy do lasu po spacer, po wiedzę, po historię, po naładowane akumulatory - zachęcał Tomasz Sot. Wiosną warto skupić swoją uwagę na leśnej różnorodności. To tereny podmokłe, bagniska, starodrzewia sosnowe, ale też grądy z dębem czy lipą.

Nadleśniczy Tomasz Sot uwrażliwiał też turystów, aby nie przeszkadzali zwierzętom w ich okresie rozrodczym. Bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest zjawisko kidnappingu. - Nie zabierajmy małych sarenek do domu ani do weterynarza. Nie przynośmy ich też do nadleśnictwa. Nawet ich nie dotykajmy. Jeżeli zobaczymy samą małą sarenkę popatrzmy i pożyczmy jej szczęścia, ale nigdy jej nie dotykajmy. Te sarenki są absolutnie zadbane. Nie są zagubione. Matka odchodzi od nich, aby właśnie ich ochronić. Nie chce przy nich zostawiać zapachu. Te małe zwierzątka w pierwszych tygodniach swego życia są bezzapachowe. Jeżeli je dotkniemy, będą funkcjonowały przez następne tygodnie już ze śladem naszego zapachu. Pozwólmy naturze zadbać o siebie - wyjaśniał Tomasz Sot.

Nadleśniczy podzielił się też z nami informacją o obecności wilków w Puszczy Kozienickiej. Wilki dotarły na teren Nadleśnictwa Kozienice i zmieniają jego faunę. - Mamy obniżony poziom populacji dzika. On znika. Będziemy mieli obniżony poziom populacji sarny i wreszcie zwiększoną liczebność jeleni - powiedział nasz gość.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

3°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 94%

Wiatr: 17.70 km/h

 • 25 Wrz 2018

  11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4