Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Wybuchła wiosna w lesie

Informacje z regionu

Wybuchła wiosna w lesie

12 kwiecień 2018 / Tekst

- Zawilce, przylaszczki i wiele wiosennych kwiatów już możemy oglądać i podziwiać. Ten zapach jest niesamowity. Zapach kwiatów, zapach wiosennej, ale też trochę zimowej wilgoci, zapach pękających pączków. Olsza, dąb,wszystkie bazie, wierzby. Obudziły się wszystkie zwierzęta. To jeden z najpiękniejszych okresów w Puszczy Kozienickiej -  mówił dziś w audycji "Bilans Dnia" w Radiu Plus Radom nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Wybuchła wiosna w lesie
fot. Radio Plus Radom

Wraz z budzeniem się przyrody bardzo szybko budzą się turyści. Hitem są Królewskie Źródła. W ubiegłym roku odnotowano aż 110 tys. turystów w tym miejscu. Liczba ta dowodzi jak ważna jest funkcja rekreacyjna lasów. Nadleśniczy zaprosił także do innych miejsc na terenie Puszczy Kozienickiej jak Ścieżka Śródborze w Przejeździe, Podgaje w Pionkach i nowy obiekt - Bartny Kąt (2 km za Załamankiem). - Wszyscy potrzebujemy tej ciszy, dobrze zorganizowanej przyrody, dobrze zorganizowanych obiektów turystycznych. Zapraszamy do lasu po spacer, po wiedzę, po historię, po naładowane akumulatory - zachęcał Tomasz Sot. Wiosną warto skupić swoją uwagę na leśnej różnorodności. To tereny podmokłe, bagniska, starodrzewia sosnowe, ale też grądy z dębem czy lipą.

Nadleśniczy Tomasz Sot uwrażliwiał też turystów, aby nie przeszkadzali zwierzętom w ich okresie rozrodczym. Bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest zjawisko kidnappingu. - Nie zabierajmy małych sarenek do domu ani do weterynarza. Nie przynośmy ich też do nadleśnictwa. Nawet ich nie dotykajmy. Jeżeli zobaczymy samą małą sarenkę popatrzmy i pożyczmy jej szczęścia, ale nigdy jej nie dotykajmy. Te sarenki są absolutnie zadbane. Nie są zagubione. Matka odchodzi od nich, aby właśnie ich ochronić. Nie chce przy nich zostawiać zapachu. Te małe zwierzątka w pierwszych tygodniach swego życia są bezzapachowe. Jeżeli je dotkniemy, będą funkcjonowały przez następne tygodnie już ze śladem naszego zapachu. Pozwólmy naturze zadbać o siebie - wyjaśniał Tomasz Sot.

Nadleśniczy podzielił się też z nami informacją o obecności wilków w Puszczy Kozienickiej. Wilki dotarły na teren Nadleśnictwa Kozienice i zmieniają jego faunę. - Mamy obniżony poziom populacji dzika. On znika. Będziemy mieli obniżony poziom populacji sarny i wreszcie zwiększoną liczebność jeleni - powiedział nasz gość.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4