Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 15 grudnia - bł. Jan Karol Steeb, prezbiter
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 73%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  Pochmurno -1°C -2°C

Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Wybuchła wiosna w lesie

Radio Plus Radom

Wybuchła wiosna w lesie

12 kwiecień 2018 / Tekst

- Zawilce, przylaszczki i wiele wiosennych kwiatów już możemy oglądać i podziwiać. Ten zapach jest niesamowity. Zapach kwiatów, zapach wiosennej, ale też trochę zimowej wilgoci, zapach pękających pączków. Olsza, dąb,wszystkie bazie, wierzby. Obudziły się wszystkie zwierzęta. To jeden z najpiękniejszych okresów w Puszczy Kozienickiej -  mówił dziś w audycji "Bilans Dnia" w Radiu Plus Radom nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Wybuchła wiosna w lesie
fot. Radio Plus Radom

Wraz z budzeniem się przyrody bardzo szybko budzą się turyści. Hitem są Królewskie Źródła. W ubiegłym roku odnotowano aż 110 tys. turystów w tym miejscu. Liczba ta dowodzi jak ważna jest funkcja rekreacyjna lasów. Nadleśniczy zaprosił także do innych miejsc na terenie Puszczy Kozienickiej jak Ścieżka Śródborze w Przejeździe, Podgaje w Pionkach i nowy obiekt - Bartny Kąt (2 km za Załamankiem). - Wszyscy potrzebujemy tej ciszy, dobrze zorganizowanej przyrody, dobrze zorganizowanych obiektów turystycznych. Zapraszamy do lasu po spacer, po wiedzę, po historię, po naładowane akumulatory - zachęcał Tomasz Sot. Wiosną warto skupić swoją uwagę na leśnej różnorodności. To tereny podmokłe, bagniska, starodrzewia sosnowe, ale też grądy z dębem czy lipą.

Nadleśniczy Tomasz Sot uwrażliwiał też turystów, aby nie przeszkadzali zwierzętom w ich okresie rozrodczym. Bardzo niebezpieczne dla zwierząt jest zjawisko kidnappingu. - Nie zabierajmy małych sarenek do domu ani do weterynarza. Nie przynośmy ich też do nadleśnictwa. Nawet ich nie dotykajmy. Jeżeli zobaczymy samą małą sarenkę popatrzmy i pożyczmy jej szczęścia, ale nigdy jej nie dotykajmy. Te sarenki są absolutnie zadbane. Nie są zagubione. Matka odchodzi od nich, aby właśnie ich ochronić. Nie chce przy nich zostawiać zapachu. Te małe zwierzątka w pierwszych tygodniach swego życia są bezzapachowe. Jeżeli je dotkniemy, będą funkcjonowały przez następne tygodnie już ze śladem naszego zapachu. Pozwólmy naturze zadbać o siebie - wyjaśniał Tomasz Sot.

Nadleśniczy podzielił się też z nami informacją o obecności wilków w Puszczy Kozienickiej. Wilki dotarły na teren Nadleśnictwa Kozienice i zmieniają jego faunę. - Mamy obniżony poziom populacji dzika. On znika. Będziemy mieli obniżony poziom populacji sarny i wreszcie zwiększoną liczebność jeleni - powiedział nasz gość.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 73%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 15 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  -1°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA