Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Żywa pamięć o żołnierzach wyklętych

Radio Plus Radom

Żywa pamięć o żołnierzach wyklętych

01 marzec 2018 / Tekst

- Polacy coraz więcej wiedzą na temat żołnierzy wyklętych. Społeczeństwo polskie przez kilkadziesiąt lat było pozbawione prawdy o walce żołnierzy wyklętych, w związku z tym wiedza na ten temat była żadna, albo była zniekształcona przez kłamstwa propagandy komunistycznej – mówił prof. Marek Wierzbicki historyk z radomskiej delegatury IPN, który był gościem „Bilansu Dnia”, w czwartek 1 marca.

Żywa pamięć o żołnierzach wyklętych
foto: Magdalena Gliszczyńska

Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. - W regionie radomskim śmierć poniosło kilkaset osób, nie tylko żołnierzy, ale była to także ludność cywilna. Walki z biegiem czasu były brutalniejsze, pacyfikacje dokonywane przez oddziały NKWD, UB, czy Wojska Polskiego, powodowały szereg ofiar w tym osób cywilnych – mówi prof. Wierzbicki. Dodaje, że walka podziemia niepodległościowego w regionie radomskim była znacząca. - W skali województwa kieleckiego przedwojennego, najsilniejsza konspiracja rozwinęła się właśnie w regionie radomskim, głównie w powiatach Kozienice – Radom i częściowo Iłża. W roku 1945 sukcesem zakończyła się akcja rozbicia więzienia w Radomiu – podkreśla historyk, prof. Marek Wierzbicki.

A jak gość „Bilansu Dnia” komentuje nową książkę Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”, a także marsze ONR? Posłuchaj całej rozmowy....

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4