Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /DIECEZJA/1 maja Święto Ludzi Pracy

Diecezja Radomska

1 maja Święto Ludzi Pracy

30 kwiecień 2017 / Tekst

Do budowania społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich zachęca poszczególne grupy zawodowe biskup radomski Henryk Tomasik. W Kościele katolickim dzień 1 maja od 1955 roku jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

pixabay.com/pl
pixabay.com/pl

- To okazja, by złożyć wszystkim ludziom pracy, bez podziału na konkretne zawody, podziękowanie za troskę i zaangażowanie dla dobra drugiego człowieka. Św. Józef jest dla nas wzorem. To był człowiek pracy, który dotykał świętych osób, człowiek ciszy, odpowiedzialności i zatroskania. Jest wzorem dojrzałej i doskonałej postawy wobec innych osób. Dlatego prosimy, by św. Józef pomagał wszystkim, a szczególnie mężczyznom w kształtowaniu takiej postawy - powiedział bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik odniósł się również do obecności duszpasterzy przy różnych grupach zawodowych. Stwierdził też, że zadaniem nas wszystkich jest budowanie społeczeństwa opartego na Ewangelii. - Duszpasterze różnych zawodów pomagają w kształtowaniu etyki zawodowej. To jest nasza wspólna troska, by budować Chrystusowy Kościół i pomagać we wzroście duchowym osobom reprezentujących konkretne zawody - mówił biskup radomski.

Bp Tomasik zauważył, że duszpasterstwo ludzi pracy zmieniło się w ostatnich latach. Podkreślił, że w czasach przemian ustrojowych był etap pewnego zachwytu, wzrostu, dużej liczby osób przychodzących na spotkania z kapelanami i duszpasterzami. Teraz jest mniejsze zainteresowanie, by wspólnie podejmować troskę o budowanie społeczeństwa w oparciu o wartości chrześcijańskie. Prośba, abyśmy włączyli się w kształtowanie własnej postawy religijnej. Duszpasterze różnych zawodów sę do dyspozycji osób, które chcą pogłębiać etyką zawodową - powiedział biskup Henryk Tomasik.

1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku.

Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody i wiece.

Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych.

W Kościele katolickim dzień 1 maja od 1955 roku jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4