Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 17 stycznia - św. Antoni, opat
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/2 mln złotych dla filmu "Klecha"

Diecezja Radomska

2 mln złotych dla filmu "Klecha"

31 styczeń 2018 / Tekst

Polski Instytut Sztuki Filmowej przekaże 2 mln złotych na realizację filmu fabularnego "Klecha". Obraz Jacka Gwizdały opowiada o postaci ks. Romana Kotlarza na tle robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku w Radomiu. Ponadto Rada Miejska w Radomiu przyjęła budżet na 2018 rok, zapisując w nim 900 tys. złotych na film, w którym występują m.in. Ireneusz Czop i Piotr Fronczewski.

Filmowcy zrealizowali już zdjęcia w sekwencji letniej i jesiennej. Przed nimi zdjęcia zimowe i wiosenne, które są planowane na kwiecień – maj. Równolegle trwają prace w Łodzi nad montażem obrazu. Reżyser Jacek Gwizdała jest zdania, że wsparcie z PISzF przyspieszy realizację zdjęć. - Postać głównego bohatera naszego filmu nie jest znana w Polsce. Ks. Roman Kotlarz zasługuje na to, by przywrócić mu pamięć, która została zatarta w wyniku działań operacyjnych SB po jego śmierci - powiedział Jacek Gwizdała.

Wyraził także podziękowania dla radomskich radnych, którzy w projekcie budżetu zapisali 900 tys. złotych na realizację zdjęć. - Od początku wierzyłem, że Radom będzie koproducentem filmu. Przygotowujemy się do sceny protestu robotniczego w Radomiu. Będzie to jedna z najistotniejszych scen w naszym obrazie - powiedział reżyser "Klechy".

Szef kancelarii Senatu Jakub Kowalski wyraził, że kolejne instytucje będą wspierały powstający film. - To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla promocji naszego miasta i regionu. Bolała mnie dyskusja, że to film katolicki. Mówimy o księdzu, który zapisał się w historii Radomia. On szedł ulicami miasta w czasie zrywu radomskich robotników i ich błogosławił. Nie możemy być przeciwko temu projektowi - powiedział minister Jakub Kowalski.

O księdzu Romanie Kotlarzu dyskutowali dzisiaj księża dziekani diecezji radomskiej. - Wzrasta zainteresowanie osobą ks. Romana Kotlarza. Pojawiła się nowa książka o tym kapłanie pt. "Byłem z tymi ludźmi". Dowiedzieliśmy się także o wsparciu finansowym dla powstającego filmu "Klecha". Jesteśmy wdzięczni za tę decyzję. Dzisiaj stawiamy także pytanie o ewentualny proces beatyfikacyjny. Proszę o modlitwę w tej intencji, aby to wszystko było zgodne z wolą Bożą - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Przypomnijmy, że Kuria Diecezji Radomskiej jest koproducentem filmu, który powstaje na bazie scenariusza autorstwa Wojciecha Pestki. Reżyserem jest Jacek Gwizdała, który ma już na koncie filmy dokumentalne odwołujące się do wydarzeń radomskich.

Premiera „Klechy” zaplanowana została na 17 października 2018 r., w 90. rocznicę urodzin ks. Kotlarza i jednocześnie dzień po 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 r., pobłogosławił idących w proteście. Był potem nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 r.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4