Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/2 mln złotych dla filmu "Klecha"

Diecezja Radomska

2 mln złotych dla filmu "Klecha"

31 styczeń 2018 / Tekst

Polski Instytut Sztuki Filmowej przekaże 2 mln złotych na realizację filmu fabularnego "Klecha". Obraz Jacka Gwizdały opowiada o postaci ks. Romana Kotlarza na tle robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku w Radomiu. Ponadto Rada Miejska w Radomiu przyjęła budżet na 2018 rok, zapisując w nim 900 tys. złotych na film, w którym występują m.in. Ireneusz Czop i Piotr Fronczewski.

Filmowcy zrealizowali już zdjęcia w sekwencji letniej i jesiennej. Przed nimi zdjęcia zimowe i wiosenne, które są planowane na kwiecień – maj. Równolegle trwają prace w Łodzi nad montażem obrazu. Reżyser Jacek Gwizdała jest zdania, że wsparcie z PISzF przyspieszy realizację zdjęć. - Postać głównego bohatera naszego filmu nie jest znana w Polsce. Ks. Roman Kotlarz zasługuje na to, by przywrócić mu pamięć, która została zatarta w wyniku działań operacyjnych SB po jego śmierci - powiedział Jacek Gwizdała.

Wyraził także podziękowania dla radomskich radnych, którzy w projekcie budżetu zapisali 900 tys. złotych na realizację zdjęć. - Od początku wierzyłem, że Radom będzie koproducentem filmu. Przygotowujemy się do sceny protestu robotniczego w Radomiu. Będzie to jedna z najistotniejszych scen w naszym obrazie - powiedział reżyser "Klechy".

Szef kancelarii Senatu Jakub Kowalski wyraził, że kolejne instytucje będą wspierały powstający film. - To przedsięwzięcie niezwykle ważne dla promocji naszego miasta i regionu. Bolała mnie dyskusja, że to film katolicki. Mówimy o księdzu, który zapisał się w historii Radomia. On szedł ulicami miasta w czasie zrywu radomskich robotników i ich błogosławił. Nie możemy być przeciwko temu projektowi - powiedział minister Jakub Kowalski.

O księdzu Romanie Kotlarzu dyskutowali dzisiaj księża dziekani diecezji radomskiej. - Wzrasta zainteresowanie osobą ks. Romana Kotlarza. Pojawiła się nowa książka o tym kapłanie pt. "Byłem z tymi ludźmi". Dowiedzieliśmy się także o wsparciu finansowym dla powstającego filmu "Klecha". Jesteśmy wdzięczni za tę decyzję. Dzisiaj stawiamy także pytanie o ewentualny proces beatyfikacyjny. Proszę o modlitwę w tej intencji, aby to wszystko było zgodne z wolą Bożą - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Przypomnijmy, że Kuria Diecezji Radomskiej jest koproducentem filmu, który powstaje na bazie scenariusza autorstwa Wojciecha Pestki. Reżyserem jest Jacek Gwizdała, który ma już na koncie filmy dokumentalne odwołujące się do wydarzeń radomskich.

Premiera „Klechy” zaplanowana została na 17 października 2018 r., w 90. rocznicę urodzin ks. Kotlarza i jednocześnie dzień po 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 r., pobłogosławił idących w proteście. Był potem nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 r.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4