Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/2020 Rokiem Jana Pawła II

Diecezja Radomska

2020 Rokiem Jana Pawła II

29 maj 2019 / Tekst

Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2020 Rokiem Jana Pawła II w województwie łódzkim.

2020 Rokiem Jana Pawła II
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Z inicjatywą ogłoszenia 2020 rokiem Jana Pawła II wyszli radni Polskiego Stronnictwa Ludowego. W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. - Chcielibyśmy, aby ta data nie przeszła bez echa. Aby pamięć o Janie Pawle II była wśród nas ciągle żywa – wyjaśnia radny Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL.

„Ogłoszenie przez Sejmik Województwa Łódzkiego roku 2020 Rokiem Jana Pawła II pozwoli na oddanie hołdu naszemu wielkiemu Rodakowi w rocznicę Jego setnych urodzin, a także stanie się znakomitą okazją do przypomnienia Jego nauk - ważnych szczególnie w obecnych czasach, kiedy Polacy potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku” – czytamy m.in. w przyjętym stanowisku.

 Poniżej pełna treść stanowiska:

 

Stanowisko Sejmiku w sprawie ogłoszenia roku 2020 w Województwie Łódzkim Rokiem Jana Pawła II

 

W dniu 18 maja 2020 roku obchodzić będziemy stulecie urodzin Karola Wojtyły, znanego światu jako papież Jan Paweł II, naszego wielkiego Rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu, kapłana, naukowca, poligloty, etyka, działacza na rzecz ekumenizmu i pokoju na świecie. Kanonizowany przez Kościół Katolicki, nazywany „Wielkim” przez chrześcijan i światowych przywódców zapisał się na stałe nie tylko w tysiącletniej historii Polski, ale także w historii powszechnej.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. W 1978 roku zasiadł na tronie Stolicy Piotrowej, jako pierwszy papież nie-Włoch od 1523 roku. Jego życiorys czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata.

Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowoamerykańskie jak komunistyczne. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 roku przeżył zamach na swoje życie. Został postrzelony na Placu Świętego Piotra, przeżył i wybaczył zamachowcowi, nie zmieniając jednak swojego zaangażowania w krzewienie sprawiedliwości i pokoju na świecie.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu. O Żydach wyrażał się jako „starsi bracia w wierze”, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa. W duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice.

Nigdy nie zapomniał jednak o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 roku ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowo-wschodniej Europie. Nie można także zapominać, że był on gorącym zwolennikiem i orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Jan Paweł II odcisnął swoje wyjątkowe piętno także na Województwie Łódzkim. Jego wizyta w Łodzi w roku 1987 przeszła do historii przede wszystkim dzięki słynnemu na cały świat spotkaniu z włókniarkami w zakładach „Uniontex”. Sam Ojciec Święty podkreślił w swoim przemówieniu, że było to wydarzenie bez precedensu: „Nigdy w czasie moich wizyt duszpasterskich we Włoszech czy innych krajach, chociaż wielokrotnie spotykałem się ze światem pracy, nie było mi dane spotkać się z zakładem, gdzie pracują w większości kobiety” – mówił do zgromadzonych Jan Paweł II. Wielkim wydarzeniem na mieszkańców Województwa Łódzkiego była także Jego pielgrzymka do Polski w roku 1999. Wówczas w dniu 14 czerwca spotkał się z wiernymi w Łowiczu, gdzie tematem Jego nauczania były sprawy wychowania młodzieży i szkolnictwa. Wśród setek tysięcy uczestników spotkania na łowickich błoniach byli uczniowie, nauczyciele, rodzice i władze oświatowe oraz młodzież z całego kraju. Papież Jan Paweł II zapisał się także w historii instytucjonalnego Kościoła z naszego regionu, powołując bullą „Totus Tuus Poloniae populus” z dnia 25 marca 1992 roku nową Diecezję Łowicką. Podczas wspomnianej wizyty w Łowiczu, Ojciec Święty nawiedził katedrę łowicką i „sua voce” nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej. Ilość szkół imienia Jana Pawła II, ulic, pomników i miejsc pamięci w całym Województwie Łódzkim wskazuje na wciąż żywą wśród mieszkańców naszego regionu pamięć o Osobie Papieża Polaka i Jego nauczaniu a także o rozwijającym się kulcie Świętego Jana Pawła II.

Ogłoszenie przez Sejmik Województwa Łódzkiego roku 2020 Rokiem Jana Pawła II pozwoli na oddanie hołdu naszemu wielkiemu Rodakowi w rocznicę Jego setnych urodzin, a także stanie się znakomitą okazją do przypomnienia Jego nauk – ważnych szczególnie w obecnych czasach, kiedy Polacy potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4