Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 24 kwietnia - św. Jerzy, męczennik
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Aniołowie z Radomia proszą o pomoc

Diecezja Radomska

Aniołowie z Radomia proszą o pomoc

08 listopad 2017 / Tekst

Rycerze Kolumba z Radomia organizują bożonarodzeniową zbiórkę darów na rzecz Polaków mieszkających na Litwie. Po raz kolejny odwiedzą mieszkańców litewskich Dziewieniszek.

Dzieci z Dziewieniszek po jednej z wizyt Rycerzy
Dzieci z Dziewieniszek po jednej z wizyt Rycerzy

fot. dieveniskes.salcininkai.lm.lt

Dziewieniszki to mała miejscowość przy ukraińskiej granicy. Przemysł jest tam praktycznie zerowy, a mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa. - Ludzie żyją z ziemi, która jest raczej słabej klasy i z występujących tam lasów. Mieszkańcy pracują przy wyrębie lasu, inni zbierają jagody czy grzyby i w ten sposób sobie dorabiają. Natomiast młodzież - podobnie jak w Polsce - wyjechała do krajów bogatszych, na zachód. Zostali raczej starsi ludzie i tym ludziom też staramy się pomagać. - mówi Leszek Jagiełło - delegat rejonowy Rycerzy Kolumba w Radomiu.

W Dziewieniszkach działa polska szkoła im. Adama Mickiewicza. Rycerze średnio dwa-trzy razy w roku odwiedzają szkołę, zawożą dary, a od mieszkających w Dziewieniszkach Polaków uczą się patriotyzmu. Mieszkańcy natomiast są wdzięczni za pomoc, a podczas jednej w wizyt nazwali Rycerzy "Aniołami z Radomia":

 

Rycerze Kolumba organizują kolejną zbiórkę na rzecz mieszkańców Dziewieniszek. Dary mają trafić na Wschód przed Świętami Bożego Narodzenia. Potrzebne są zabawki, słodycze, żywność o długim terminie przydatności oraz środki chemiczne. Produkty przynosić można do parafii, przy których działają Rycerze Kolumba. - zachęca Leszek Jagiełło:

 

W ostatniej wizycie na Litwie udział wzięła Maria Mazurek - żona jednego ze społeczników. Ta wizyta na długo zostanie w jej pamięci:

 

W Radomiu działa sześć Rad Rycerzy Kolumba, które skupiają blisko 350 mężczyzn. Wśród działań podejmowanych przez społeczników są m.in: zbiórka makulatury na inkubator dla jednego ze szpitali w diecezji radomskiej. Organizują również bale charytatywne, nocne pielgrzymki czy pomoc rodakom na Wschodzie. W planach mają również wizytę na Białorusi.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4