Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/B. Grysiak: Kremówka w drodze do Jezusa? Bardzo proszę.

Diecezja Radomska

B. Grysiak: Kremówka w drodze do Jezusa? Bardzo proszę.

27 wrzesień 2015 / Tekst
"Dziedzictwo Jana Pawła II w życiu społecznym" to temat VIII Tygodnia Społecznego, który rozpoczął się dziś w Radomiu.

Temat nie jest przypadkowy, bowiem w tym roku minęło 10 lat od śmierci papieża Polaka. - Chcemy wspólnie zastanowić się nad tym co zostało w nas z tego co uczył św. Jan Paweł II swoimi słowami, swoją postawą, tym wszystkim co uczynił dla nas i dla naszej Ojczyzny - mówił witając wszystkich ks. Andrzej Jędrzejewski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, która organizuje Tydzień Społeczny.

Tydzień Społeczny po raz pierwszy zawitał do świątyni radomskich filipinów pw. Matki Bożej Królowej Świata. Inauguracyjnej Mszy Św. przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. Biskup radomski w homilii odniósł się do głównego tematu, czyli dziedzictwa św. Jana Pawła II. Mówił o jego spuściźnie nie tylko duchowej, ale także społecznej i kulturalnej. - Panu Bogu dziękujemy dzisiaj za to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska, za ludzi, którzy tworzyli tę historię, za wspaniałe nasze dzieje, za bohaterów, ale dziękujemy dzisiaj także za wielkiego nauczyciela wiary zatroskanego o kształt tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska. Panu Bogu dziękujemy za ten dar, którym był Ojciec Święty Jan Paweł II i jego pontyfikat i jego wielkie dziedzictwo i prosimy o to, abyśmy byli otwarci na jego słowa i jego wskazania, bo były one wyrazem wielkiej troski o Pana Boga, o miejsce dla Pana Boga w życiu świata, ale były także wyrazem troski o Polskę, życie społeczne i każdego człowieka - mówił pasterz diecezji radomskiej.

Za patronat honorowy nad Tygodniem Społecznym  i modlitwę podziękował ks. biskupowi Jerzy Skórkiewicz. prezes Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Po liturgii odbyło się spotkanie ze znaną dziennikarką Brygidą Grysiak. Telewidzowie dobrze pamiętają ją z pewnością sprzed 10 lat, kiedy to pomagała poprzez swoje relacje reporterskie przeżywać odejście Jana Pawła II. Pracując dalej jako dziennikarka telewizyjna zaczęła pisać książki, jak się potem okazało bestsellery. Także tą drogą szła z lub za papieżem. Jest autorką wywiadu - rzeki z abp. Mieczysławem Mokrzyckim "Najbardziej lubił wtorki", następnie "Miejsca dla każdego. Opowieści o świętości Jana Pawła II". Wspólnie z Pawłem Zuchniewiczem napisała książkę "Kobiety w życiu Jana Pawła II". Także kolejna pozycja "Wybrałam życie" jest wyrazem wsłuchania się w nauczanie JPII odnośnie ochrony życia. To świadectwa kobiet, niekoniecznie wierzących, które uratowały nienarodzone życie w sobie. W październiku ukaże się piąta już książka Brygidy Grysiak.

Dziennikarka w rozmowie z Radiem Plus Radom przyznała, że to Jan Paweł II ją znalazł. - Nie wiem dlaczego mnie i dlaczego akurat w tym momencie ale po latach wiem, że to wszystko miało głęboki sens. Kocham go za to, że był takim prostym, dobrym, uroczym człowiekiem, który miał niezwykłe relacje z Panem Bogiem - mówiła. Bardzo często padają zarzuty pod adresem Polaków, że nie wchodzą w głąb nauczania papieskiego, ale zatrzymują się na poziomie "kremówek". Innego zdania jest Brygida Grysiak. - Jeśli ktoś potrzebuje zacząć od kremówki to dlaczego nie. Jeśli ta kremówka albo cokolwiek innego mniej lub bardziej poważnego z życia JPII ma zaprowadzić do rozumienia tego, o co Janowi Pawłowi II chodziło, to ja jestem za tym. Ja nie wyrzucałabym tych kremówek do kosza, ja serwowałabym je wszystkim, którzy szukają Jana Pawła II. Jeśli kremówka w drodze do Jezusa, to bardzo proszę - przyznała.

Spotkanie z Brygidą Grysiak poprowadził prezenter Radia Plus Radom Wojciech Sałek. Rozmawiali o poszczególnych książkach gościa Tygodnia Społecznego, a tym samym przede wszystkim o Janie Pawle II, o papieskich wtorkach, o trudnym i owocnym kwietniu 2005, także o ochronie życia.

Patronem medialnym Tygodnia Społecznego jest Radio Plus Radom.

 

VIII TYDZIEŃ SPOŁECZNY DZIEDZICTWO ŚW. JANA PAWŁA II W ŻYCIU SPOŁECZNYM

RADOM 27.09.-1.10.2015, Kościół MB Królowej Świata, ul. Grzybowska 22

Poniedziałek - 28.09, godz. 18.30

Prof. dr hab. Andrzej NOWAK: "Św. Jan Paweł II w polskiej historii".

Prof. dr hab. Zdzisław KRASNODĘBSKI: „Filozofia polityczna św. Jana Pawła II”.

Wtorek - 29.09, godz. 18.30

O. dr Maciej Zięba OP: Etyczny fundament demokracji według św. Jana Pawła II

Panel parlamentarzystów: Stanisław Kalemba (PSL), Stanisław Karczewski (PiS, wicemarszałek Senatu RP), Beata Kempa (SP), Elżbieta Radziszewska (wicemarszałek Sejmu RP)

Środa - 30.09, godz. 18.30

Prof. dr hab. Michał KRÓLIKOWSKI: Polityka i prawo oczami Jana Pawła II.

Dr Barbara Fedyszak – Radziejowska: Dziedzictwo św. Jana Pawła II a tożsamość Polaków.

Czwartek - 1.10, godz. 18.30

FILM „Jan Paweł II. Szukałem Was…” (reż. Jarosław Szmidt). Po filmie spotkanie z red. Krzysztofem ZIEMCEM

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4