Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bądźcie rycerzami Maryi!

Diecezja Radomska

Bądźcie rycerzami Maryi!

16 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

- Szkaplerz, który wielu z nas nosi na szyi to nie tylko religijny symbol, ale nade wszystko zbroja rycerska, z którą walczymy o świętość naszego życia z imieniem Bogurodzicy na ustach. - powiedział do wiernych ks. Karol Piłat - wikariusz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej. W niedzielę, 16 lipca - w dniu, w którym Kościół Katolicki wspomina Matkę Bożą z góry Karmel wierni przyjęli medaliki Szkaplerze.

Szkaplerz to przede wszystkim wierzchnia część habitu w niektórych zakonach. Jest to szeroki płat materiału z otworem na głowę, który okrywa barki i plecy. Formą szkaplerza, przystosowanego do noszenia nie przez zakonników, w tym także przez osoby świeckie, są dwa dowolnej wielkości prostokątne wycinki sukna (najczęściej kilkucentymetrowe) połączone dwiema tasiemkami. Zazwyczaj na obu płatkach jest umieszczony wizerunek lub symbol Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej.

Szkaplerze przyjęli wierni m.in w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Skarżysku-Kamiennej. W homilii ks. Karol Piłat zachęcił wiernych do tego, by byli rycerzami Maryi, a swoim życiem dawali przykład głębokiej wiary. - To zaproszenie, które kieruje do nas Bóg - dołączenie do hufców Bożych rycerzy, którzy mężnie stawiają opór pokusom, żyją według Ewangelii i bronią czystości wiary:

Po Komunii św. kustosz zwrócił się do wiernych, którzy zdecydowali się przyjąć Szkaplerz, a także pobłogosławił medaliki:

Osoby, które przyjmują Szkaplerz zobowiązane są naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć, odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do Szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją Obronę), a także czynić dobrze bliźnim. Otrzymany medalik szkaplerzny noszą przez cały czas. Wśród praktyk zalecanych osobom noszącym Szkaplerz Święty są: uczestnictwo we Mszy św., życie w stanie łaski uświęcającej oraz przystępowanie do Komunii św. Powinny one również od czasu do czasu z miłości do Matki Bożej podjąć drobne umartwienie, a także często nawiedzać kościół i przynajmniej przez kilka minut modlić się do Matki Bożej.

Wierni, którzy w niedzielę, 16 lipca dołączyli do Bractwa Szkaplerznego podkreślają, że praktykujący katolicy nie powinni mieć problemu ze spełnieniem tych kilku warunków, a teraz jeszcze mocniej będą uwielbiać Pana:

Członkowie Bractwa Szkaplerznego jako czciciele Matki Bożej zapewniają sobie Jej opiekę co do duszy i ciała w życiu doczesnym, a także szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi Szkaplerz święty i zachowuje czystość według stanu, zostanie wyprowadzony z czyśćca osobiście przez Matkę Bożą w pierwsza sobotę po swej śmierci.Dodatkowo, należący do Bractwa Szkaplerznego są duchowo złączeni z zakonem Karmelitańskim i maja udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci: we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach czy postach.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA