Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 15 listopada - św. Albert Wielki, biskup i doktor Kościoła
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 88%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 15 Lis 2018

  Bardzo pochmurno 7°C 3°C

 • 16 Lis 2018

  Bardzo pochmurno 3°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Beatyfikacja ks. Romana Kotlarza?

Diecezja Radomska

Beatyfikacja ks. Romana Kotlarza?

01 marzec 2018 / Tekst

Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. 

foto: ks. Stanisław Piekielnik
foto: ks. Stanisław Piekielnik

Kościół radomski podjął prace związane z przygotowaniem odpowiednich materiałów do ewentualnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. Dyskutowali o tym członkowie Rady Kapłańskiej. W spotkaniu udział wzięli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński.

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Jest symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Kapłan był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

- Obecnie zbieramy i przygotowujemy materiały potrzebne do zaprezentowania Konferencji Episkopatu i Stolicy Apostolskiej propozycji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Chcemy bardziej poznać ks. Romana Kotlarza, który jest wzorem zaangażowania duszpasterskiego i ewentualnie pomyśleć o jego beatyfikacji przy aprobacie władz kościelnych. Chcemy starannie przejść procedurą wstępną - mówił Radiu Plus Radom ks. biskup Henryk Tomasik.

Uczestnicy spotkania wysłuchali świadectwa ks. prałata Tadeusza Lutkowskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego, który był następcą ks. Kotlarza w Pelagowie. Wspominał on prześladowania, męczeńską śmierć i ostatnie dni życia ks. Romana. - Mam takie marzenie, by ks. Roman Kotlarz dołączył do grona błogosławionych. Takie pragnienie mają zapewne wierni parafii w Pelagowie. Byłoby bardzo pięknie, gdyby to potwierdził papież, tak jak to się stało w przypadku błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - mówił w ubiegłym roku ks. Lutkowski, podczas rocznicy śmierci ks. Kotlarza w Pelagowie. Z kolei ks. Szczepan Kowalik zaprezentował tło historyczne działalności ks. Kotlarza.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 r., pobłogosławił idących w proteście. Był potem nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 r.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 88%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 15 Lis 2018

  7°C 3°C

 • 16 Lis 2018

  3°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

„Pieśń konfederatów barskich”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 7 20
Cerrad Czarni Radom 7 18
Jastrzębski Węgiel 7 13
Stocznia Szczecin 6 12
ONICO Warszawa 6 12
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 12
PGE Skra Bełchatów 7 12
Indykpol AZS Olsztyn 7 10
Trefl Gdańsk 6 8
GKS Katowice 6 7
Cuprum Lubin 7 6
Chemik, Bygdoszcz 7 5
MKS Będzin 7 4
Asseco Resovia Rzeszów 7 2

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA