Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Beatyfikacja ks. Romana Kotlarza?

Diecezja Radomska

Beatyfikacja ks. Romana Kotlarza?

01 marzec 2018 / Tekst

Starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. 

foto: ks. Stanisław Piekielnik
foto: ks. Stanisław Piekielnik

Kościół radomski podjął prace związane z przygotowaniem odpowiednich materiałów do ewentualnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. Dyskutowali o tym członkowie Rady Kapłańskiej. W spotkaniu udział wzięli biskupi: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński.

Ks. Roman Kotlarz był jednym z bohaterów protestu robotniczego z 25 czerwca 1976 r. Jest symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Kapłan był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

- Obecnie zbieramy i przygotowujemy materiały potrzebne do zaprezentowania Konferencji Episkopatu i Stolicy Apostolskiej propozycji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Chcemy bardziej poznać ks. Romana Kotlarza, który jest wzorem zaangażowania duszpasterskiego i ewentualnie pomyśleć o jego beatyfikacji przy aprobacie władz kościelnych. Chcemy starannie przejść procedurą wstępną - mówił Radiu Plus Radom ks. biskup Henryk Tomasik.

Uczestnicy spotkania wysłuchali świadectwa ks. prałata Tadeusza Lutkowskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego, który był następcą ks. Kotlarza w Pelagowie. Wspominał on prześladowania, męczeńską śmierć i ostatnie dni życia ks. Romana. - Mam takie marzenie, by ks. Roman Kotlarz dołączył do grona błogosławionych. Takie pragnienie mają zapewne wierni parafii w Pelagowie. Byłoby bardzo pięknie, gdyby to potwierdził papież, tak jak to się stało w przypadku błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - mówił w ubiegłym roku ks. Lutkowski, podczas rocznicy śmierci ks. Kotlarza w Pelagowie. Z kolei ks. Szczepan Kowalik zaprezentował tło historyczne działalności ks. Kotlarza.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 r., pobłogosławił idących w proteście. Był potem nachodzony i dotkliwie bity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Kapłan zmarł 18 sierpnia 1976 r.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4