Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu

Diecezja Radomska

Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu

11 luty 2019 / Tekst

Dziś Światowy Dzień Chorego. Biskup Henryk Tomasik przewodniczył mszy świętej i odwiedził chorych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Na mszę świętą w kaplicy miejskiej lecznicy przybyli pacjenci, ich rodziny oraz personel medyczny.

Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu
foto: Małgorzata Stasiak

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 27 lat temu przez Jana Pawła II. W tym roku gospodarzem centralnych wydarzeń jest Kalkuta, a hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".

W homilii bp Henryk Tomasik wspomniał postać św. Bernadety Soubirous, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża w Lourdes. - Objawienia w Lourdes rozpoczęły bardzo ważny wymiar życia Kościoła - modlitwę chorych, właśnie w Lourdes - mówił w homilii biskup Henryk Tomasik:

– W tym dniu pochylamy się szczególnie nad chorymi i słabymi oraz dziękujemy wszystkim, którzy opiekują się chorymi – mówił biskup. Podkreślił, że choroba i doświadczenie cierpienia to bardzo trudne chwile w życiu każdego człowieka. Dzień Chorych jest też zaproszeniem do naszej refleksji dotyczącej naszych relacji do drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego – mówił biskup radomski. Ksiądz biskup modlił się zarówno w intencji wszystkich dotkniętych bólem i chorobą, a także za pracowników służby zdrowia oraz rodziny chorych.

Po mszy świetej biskup odwiedził pacjentów oddziału kardiologicznego i ortopedii. - To dla nas szczególny dzień, a wizyta biskupa radomskiego dodaje otuchy - mówią pacjenci:

Celem Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi na obecność osób chorych pośród nas i potrzebę zaopiekowania się nimi. - Pacjent przychodząc do szpitala ma nadzieję być w dobrych rękach - mówi zastepca dyrektora do spraw pielęgniarstwa i średniego personelu medycznego Barbara Kwiatkowska:

W orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek przypomina, że Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji. Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”.

Papież zwraca również uwagę na postawę bezinteresowności, która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. To właśnie logika Ewangelii określa ich działanie, zarówno na obszarach najbardziej zaawansowanych, jak i w miejscach najtrudniejszych. Katolickie placówki są powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności, w odpowiedzi na logikę zysku za wszelką cenę, logikę dawania, aby otrzymywać, logikę wyzysku nie zwracającego uwagi na ludzi. Ojciec Święty wzywa wszystkich - zwłaszcza instytucje katolickie - do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia. Katolickie instytucje opieki medycznej nie powinny wpadać w myślenie biznesowe, ale dbać o opiekę nad człowiekiem, bardziej niż o zysk.

Księża tego dnia udzielają też sakramentu Namaszczenia Chorych.

Obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się również w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4