Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu

Diecezja Radomska

Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu

11 luty 2019 / Tekst

Dziś Światowy Dzień Chorego. Biskup Henryk Tomasik przewodniczył mszy świętej i odwiedził chorych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Na mszę świętą w kaplicy miejskiej lecznicy przybyli pacjenci, ich rodziny oraz personel medyczny.

Biskup modlił się z chorymi i lekarzami szpitala w Radomiu
foto: Małgorzata Stasiak

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został 27 lat temu przez Jana Pawła II. W tym roku gospodarzem centralnych wydarzeń jest Kalkuta, a hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".

W homilii bp Henryk Tomasik wspomniał postać św. Bernadety Soubirous, której w 1858 roku objawiła się Matka Boża w Lourdes. - Objawienia w Lourdes rozpoczęły bardzo ważny wymiar życia Kościoła - modlitwę chorych, właśnie w Lourdes - mówił w homilii biskup Henryk Tomasik:

– W tym dniu pochylamy się szczególnie nad chorymi i słabymi oraz dziękujemy wszystkim, którzy opiekują się chorymi – mówił biskup. Podkreślił, że choroba i doświadczenie cierpienia to bardzo trudne chwile w życiu każdego człowieka. Dzień Chorych jest też zaproszeniem do naszej refleksji dotyczącej naszych relacji do drugiego człowieka, szczególnie potrzebującego – mówił biskup radomski. Ksiądz biskup modlił się zarówno w intencji wszystkich dotkniętych bólem i chorobą, a także za pracowników służby zdrowia oraz rodziny chorych.

Po mszy świetej biskup odwiedził pacjentów oddziału kardiologicznego i ortopedii. - To dla nas szczególny dzień, a wizyta biskupa radomskiego dodaje otuchy - mówią pacjenci:

Celem Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi na obecność osób chorych pośród nas i potrzebę zaopiekowania się nimi. - Pacjent przychodząc do szpitala ma nadzieję być w dobrych rękach - mówi zastepca dyrektora do spraw pielęgniarstwa i średniego personelu medycznego Barbara Kwiatkowska:

W orędziu na 27. Światowy Dzień Chorego papież Franciszek przypomina, że Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji. Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”.

Papież zwraca również uwagę na postawę bezinteresowności, która powinna pobudzać przede wszystkim katolickie placówki opieki zdrowotnej. To właśnie logika Ewangelii określa ich działanie, zarówno na obszarach najbardziej zaawansowanych, jak i w miejscach najtrudniejszych. Katolickie placówki są powołane, aby wyrażać istotę daru, darmowości i solidarności, w odpowiedzi na logikę zysku za wszelką cenę, logikę dawania, aby otrzymywać, logikę wyzysku nie zwracającego uwagi na ludzi. Ojciec Święty wzywa wszystkich - zwłaszcza instytucje katolickie - do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia. Katolickie instytucje opieki medycznej nie powinny wpadać w myślenie biznesowe, ale dbać o opiekę nad człowiekiem, bardziej niż o zysk.

Księża tego dnia udzielają też sakramentu Namaszczenia Chorych.

Obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się również w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4