Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Biskup Radomski do lokalnych polityków

Diecezja Radomska

Biskup Radomski do lokalnych polityków

10 listopad 2015 / Tekst
Biskup Henryk Tomasik wyraził opinię, że w okresie pokoju patriotyzm jest obowiązkiem moralnym każdego chrześcijanina. W przededniu Święta Niepodległości biskup radomski przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który prosił Polaków, by "całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska - przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością!"
gosc.pl
gosc.pl

Bp Tomasik w autorskiej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom przypomniał, że "wszystkie zrywy niepodległościowe były znakiem troski o ojczyznę, zaś w czasie pokoju zrywem powinna być troska o dobro wspólne i przygotowywanie się do dobrego realizowania zobowiązań wynikających z podjętych zadań społecznych, czy zawodowych".

Biskup radomski mówił również, że niezwykle ważna jest pamięć o przeszłości, znajomość kraju, różnych wymiarów życia, czy znajomość ludzi, będących wzorem zatroskania o kraj. Dodał, że znajomość historii jest jednym z warunków dobrze rozumianego patriotyzmu, która pozwala nam dostrzec ojczyznę w wymiarze dziejowym. - Ważnym znakiem troski o ojczyznę jest troska o polską kulturę. W tej chwili przed nami ważne zadanie budowania dobrych relacji międzyludzkich, a Ewangelia jest takim mocnym fundamentem - powiedział biskup Tomasik.

Zgodził się również z opinią, że wciąż aktualne są słowa Cypriana Norwida, który pisał o Polakach, że "jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Nie umiemy się różnić pięknie i mocno". - Brakuje nam troski o pełnię człowieczeństwa. Norwid chciał zwrócić uwagę na potrzebę podnoszenia na wyższy poziom moralności indywidualnej, społecznej i politycznej - podkreślił biskup Tomasik.

Na koniec życzył politykom, by kochali ojczyznę i rodaków oraz patrzyli w tym jednym kierunku, by "nie było walki między grupami, ale skoncentrowanie na tym, co razem możemy zrobić dla danego regionu".- Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na rodzinę, podkreślanie znaczenia dobrej rodziny i wychowania. To dwie wielkie wartości, które powinny być priorytetem dla naszych polityków. Wychowanie to kształtowanie młodego pokolenia. To jest kształtowanie naszej rzeczywistości za 20-30 lat. Wszyscy marzymy, by media służyły edukacji, a nie tylko tylko sensacji - zakończył biskup radomski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4