Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica
Pochmurno

10°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 21 Paź 2017

    Chwilowe opady deszczu 15°C 10°C

  • 22 Paź 2017

    Rain 13°C 8°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Błotnica pożegnała przeora, proboszcza i kustosza

Diecezja Radomska

Błotnica pożegnała przeora, proboszcza i kustosza

18 czerwiec 2017 / Tekst

O. Andrzej Kuster, kustosz sanktuarium maryjnego w Starej Błotnicy, pożegnał się dzisiaj z parafią, po 6 latach pracy duszpasterskiej. W tym czasie wybudował klasztor dla zakonników. Obiekt znajduje się w stanie surowym. Miejscem tym od 2000 roku opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

- Spełniłem się jako przeor, proboszcz i kustosz tego miejsca - powiedział o. Kuster, który odchodzi ze Starej Błotnicy. - Moim priorytetem było wybudowanie klasztoru. Ale cieszę się z tego, że sankturium się rozwija. Przed obliczem Matki Bożej Pocieszenia - Pani Ziemi Radomskiej modli się coraz więcej pątników. To budujące - dodał o. Kuster.

Klasztor to dwupiętrowy obiekt o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się kancelaria parafialna, wszystkie zaplecza związane z funkcjonowaniem domu, refektarz, kuchnia oraz pomieszczenia dla pielgrzymów i parafian.

Pierwsze piętro będzie wyłączone. To już klauzura dla życia zakonnego: pokoje, kaplica, sala rekreacyjna i poddasze dla kapłanów, którzy zgłaszają chęć do odbywania tu rekolekcji.

Obecnie paulini mieszkają w budynkach starej plebanii, gdzie warunki lokalowe są trudne.

Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku.

Wizerunek maryjny koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

  1. Andrzej Kuster urodził się w 1957 r. w Opalenicy. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w ZSZ i Technium Budowalnym. W sierpniu 1977 r. wstąpił do Zakonu Paulinów i rozpoczął nowicjat w Leśniowie. Po złożeniu pierwszej profesji zakonnej rozpoczął studia filozoficzno - teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce. Świecenia diakonatu przyjął z rak Kardynała Franciszka Macharskiego na Wawelu w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 1984 roku z rąk ks. bpa Tadeusza Szwagrzyka na Jasnej Górze w Częstochowie. Po świeceniach kapłańskich posługiwał w wielu klasztorach i parafiach.
Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA