Na antenie: Sedno sprawy
Jacek Prusinowski
Patron dnia: 21 listopada - św. Gelazy I, papież
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 21 Lis 2017

    Pochmurno 3°C 0°C

  • 22 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 3°C 0°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Błotnica świętuje rocznicę koronacji

Diecezja Radomska

Błotnica świętuje rocznicę koronacji

11 sierpień 2017 / Tekst

Obchody 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy koło Radomia, odbędą się 15 sierpnia. 

Wizerunek Maryi koronował kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież bł. Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja w Polsce ówczesnego metropolity krakowskiego przed objęciem Stolicy Piotrowej. Mszy św. o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. 

Obchody przygotował nowy kustosz błotnickiego sanktuarium o. Piotr Urbanek. - 40 lat temu kard. Karol Wojtyła mówił w Błotnicy: "Matko Pocieszenia, wejdź w życie naszych rodzin". Właśnie te słowa chcemy uczynić osią, wokół której, chcielibyśmy budować życie naszego sanktuarium. Myślimy o ośrodku, w którym będzie można znaleźć specjalistyczną pomoc w zakresie duszpasterstwa rodzin - powiedział o. Urbanek, który był gościem Radia Plus Radom.

Błotnicki kustosz wspomina przy okazji, że 40 lat temu kard. Wojtyła nawiązał także do robotniczego protestu w czerwcu 1976 roku w Radomiu. - "I chyba szczególnie potrzebna jest ta koronacja Matki Bożej Pocieszenia na tym miejscu, na tej ziemi radomskiej, która - jak wszyscy dobrze wiedzą - była w ostatnim roku ziemią szczególnego smutku" - mówił o. Urbanek przypominając słowa kard. Wojtyły.

Warto dodać, że paulini z Błotnicy zbudowali przy sanktuarium klasztor. To dwupiętrowy obiekt o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Kamień węgielny pod budowę tego miejsca poświęcono w trakcie 35. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany. Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Wizerunek maryjny koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła. W uroczystościach uczestniczyło wówczas prawie 200 tys. wiernych. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 8 24
GKS Katowice 8 17
Indykpol AZS Olsztyn 8 16
Trefl Gdańsk 8 15
PGE Skra Bełchatów 7 15
Cuprum Lubin 9 14
Jastrzębski Węgiel 8 14
Espadon Szczecin 8 14
ONICO Warszawa 9 14
Asseco Resovia Rzeszów 8 13
MKS Będzin 9 10
Cerrad Czarni Radom 8 10
Łuczniczka Bydgoszcz 8 10
Dafi Społem Kielce 8 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 7 4
BBTS Bielsko-Biała 9 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA