Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bóg się rodzi za kratami

Diecezja Radomska

Bóg się rodzi za kratami

24 grudzień 2015 / Tekst
Dla jednych to wyjątkowy dzień w roku, dla drugich, jak każdy inny. Takiego zdania są wychowawcy i więźniowie Aresztu Śledczego w Radomiu. W tym roku w wieczerzy wigilijnej z osadzonymi uczestniczył biskup Henryk Tomasik.
Jan Hlebowicz /Foto Gość
Jan Hlebowicz /Foto Gość

Porucznik Agnieszka Kwiatkowska, rzecznik Aresztu Śledczego w Radomiu opowiada, że okres Bożego Narodzenia jest dla wielu osadzonych smutnym dniem. Są i tacy, dla których to najgorszy okres w całej odsiadce. - Dotyczy to głównie tych osób, którzy zostali wychowani w wierze katolickiej, bowiem dla nich Wigilia to ważny dzień, dzień spędzony w gronie rodzinnym. Dlatego w tych warunkach próbują stworzyć namiastkę świąt, jak tylko potrafią, w celi, z opłatkiem w ręku  - opowiada Agnieszka Kwiatkowska.

Więźniowie przyznają, że święta Bożego Narodzenia są dla nich trudnym czasem. Wśród nich jest Dariusz, który za kratami przebywa od 13 lat. - Nie ukrywam, że na początku odsiadki dokucza samotność, ale z upływem czasu dzień świąteczny powszednieje. Sami przygotowujemy świąteczny stół w celi, łamiemy się opłatkiem. Towarzyszą nam też wspomnienia. Każdy z nas życzy sobie wolności, by wrócić do bliskich, kochanych osób. Tęsknota jest za rodziną. Dlatego każdy z nas czeka na dzień wolności - opowiada osadzony.

Joanna Karpeta młodszy wychowawca w Areszcie Śledczym w Radomiu mówi, że są skazani, którzy chcieliby dzień wigilijny przespać. - Ale z drugiej strony są osadzeni, którzy angażują się w przygotowania świąteczne, by stworzyć namiastkę Bożego Narodzenia za kratami. - Robią dekoracje świąteczne, chcą w ten sposób na chwilę zapomnieć, gdzie przebywają - mówi Joanna Karpeta.

Od 3 lat w więzieniu przebywa Konrad. Ma dwójkę dzieci i żonę za którymi tęskni. - Dla mnie to ciężki czas. Będąc tutaj człowiek wyciąga wnioski i zastanawia się, co zrobić, by stać się lepszym. Mam jedno życzenie, by wrócić do domu, i zrobić wszystko, by wszyscy byli szczęśliwi - powiedział Konrad, który odsiaduje 8-letnią karę więzienia.

Z kolei Grzegorz dostał 25 lat kary więzienia, z czego odsiedział już 10 lat. - Świąt nie odczuwam, bo dla mnie to dzień jak każdy inny. Ale chciałbym podziękować bratu, który nie odsunął się ode mnie i wciąż mnie odwiedza i pomaga - powiedział osadzony.

Dominik odsiedział rok i 3 miesiące z dwóch lat odsiadki. - Czy Bóg się rodzi za kratkami? Tak, ale w sercu każdego człowieka. Przynajmniej tak powinno być - powiedział więzień.

W tym roku Wigilia w radomskim Areszcie Śledczym odbyła się z udziałem biskupa Henryka Tomasika oraz rodzin, które dostały specjalne przepustki, by z bliskimi uczestniczyć w więziennej wieczerzy wigilijnej.

Relacji z Aresztu Śledczego w Radomiu będzie można posłuchać dzisiaj o godzinie 15.40. Zapraszamy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4