Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik: prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych

Diecezja Radomska

Bp Tomasik: prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych

15 kwiecień 2018 / Tekst

Prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych – powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do głosowania sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w wyniku którego, nie wprowadzono do porządku obrad punktu zakładającego rozpatrzenie obywatelskiego projektu w sprawie ochrony życia.

Biskup radomski określił wynik głosowania „niespodzianką”. - 1 mln osób prosiło, by poważnie potraktować to zagadnienie. Przypomnę, że są dyskusje na temat wolności, czy praw człowieka, ale nie podejmuje się fundamentalnej debaty, że dziecko przed narodzeniem to człowiek. Za mało się o tym mówi. Polityka ma swoje prawa. Często mówi się, że to troska o dobro wspólne. Ale pewne decyzje polityczne nie zawsze pokrywają się rozstrzygnięciami moralnymi. Ta druga wartość powinna być podstawą działalności politycznej, a nie odwrotnie – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Dalej ksiądz biskup odniósł się do marcowego sondażu z którego wynika, że 75 proc. Polaków sprzeciwia się zaostrzeniu obowiązującego prawa aborcyjnego, a 17 proc. ankietowanych jest za. - Sondaże pokazują poglądy pewnej grupy osób, ale niezależnie od tego są wartości obiektywne. Prawie 1 mln osób podpisało się pod tą propozycją. Nie można rozstrzygać przez głosowanie norm moralnych i wartości. Prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych – wskazał ordynariusz radomski.

Na koniec bp Henryk Tomasik nawiązując do komunikatu KEP ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia, przypomniał, że współczesna nauka i technologia pozwalają obserwować rozwój dziecka w łonie matki już od pierwszych dni i tygodni jego życia. Polscy biskupi napisali, że społeczeństwo, które respektuje wiedzę naukową i korzysta z postępu medycyny, winno gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi bez względu na stan zdrowia, od poczęcia do naturalnej śmierci. - Tutaj nie ma powołania się na Dekalog, na religię, czy światopogląd. To odwołania do nauki i medycyny. Dzisiaj stwarza się sytuację pełną znaków zapytania. Dużo osób stawia sobie pytania, jaki jest światopogląd osób, czy tego ugrupowania? – zakończył biskup Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4