Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 15 grudnia - bł. Jan Karol Steeb, prezbiter
Bardzo pochmurno

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 73%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  Pochmurno -1°C -2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik: prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych

Diecezja Radomska

Bp Tomasik: prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych

15 kwiecień 2018 / Tekst

Prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych – powiedział biskup Henryk Tomasik, odnosząc się do głosowania sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w wyniku którego, nie wprowadzono do porządku obrad punktu zakładającego rozpatrzenie obywatelskiego projektu w sprawie ochrony życia.

Biskup radomski określił wynik głosowania „niespodzianką”. - 1 mln osób prosiło, by poważnie potraktować to zagadnienie. Przypomnę, że są dyskusje na temat wolności, czy praw człowieka, ale nie podejmuje się fundamentalnej debaty, że dziecko przed narodzeniem to człowiek. Za mało się o tym mówi. Polityka ma swoje prawa. Często mówi się, że to troska o dobro wspólne. Ale pewne decyzje polityczne nie zawsze pokrywają się rozstrzygnięciami moralnymi. Ta druga wartość powinna być podstawą działalności politycznej, a nie odwrotnie – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Dalej ksiądz biskup odniósł się do marcowego sondażu z którego wynika, że 75 proc. Polaków sprzeciwia się zaostrzeniu obowiązującego prawa aborcyjnego, a 17 proc. ankietowanych jest za. - Sondaże pokazują poglądy pewnej grupy osób, ale niezależnie od tego są wartości obiektywne. Prawie 1 mln osób podpisało się pod tą propozycją. Nie można rozstrzygać przez głosowanie norm moralnych i wartości. Prawo i polityka powinny bronić wartości obiektywnych – wskazał ordynariusz radomski.

Na koniec bp Henryk Tomasik nawiązując do komunikatu KEP ws. ochrony prawa do życia bez względu na stan zdrowia, przypomniał, że współczesna nauka i technologia pozwalają obserwować rozwój dziecka w łonie matki już od pierwszych dni i tygodni jego życia. Polscy biskupi napisali, że społeczeństwo, które respektuje wiedzę naukową i korzysta z postępu medycyny, winno gwarantować prawo do życia każdemu człowiekowi bez względu na stan zdrowia, od poczęcia do naturalnej śmierci. - Tutaj nie ma powołania się na Dekalog, na religię, czy światopogląd. To odwołania do nauki i medycyny. Dzisiaj stwarza się sytuację pełną znaków zapytania. Dużo osób stawia sobie pytania, jaki jest światopogląd osób, czy tego ugrupowania? – zakończył biskup Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

1°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 73%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 15 Gru 2018

  1°C -2°C

 • 16 Gru 2018

  -1°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA