Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik: protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych

Diecezja Radomska

Bp Tomasik: protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych

21 czerwiec 2019 / Tekst

Polacy są cierpliwi, ale to nie oznacza, że mamy aprobować zło i świętokradztwo - uważa biskup Henryk Tomasik. W najbliższą niedzielę w całej Polsce zostanie odmówiona w kościołach modlitwa wynagradzająca za ostatnie akty profanacji.

Bp Tomasik przypomniał, że w ostatnich tygodniach dokonały się w przestrzeni publicznej wydarzenia, które uderzają w najświętsze tajemnice naszej wiary: parodiowanie mszy świętej i procesji z Najświętszym Sakramentem, profanowanie świątyń i obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

- Bolejmy nad każdym faktem profanowania sacrum. Protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych. To problem kulturowy, a zatem mamy jej upadek w życiu publicznym. To również element ataku na Kościół. W wielu mediach można dostrzec zasadę "o Kościele źle, albo nic". I to jest bolesne. Drugim problemem jest brak szacunku dla tego co święte - powiedział biskup Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

- Nie wyobrażam sobie, aby ktoś z osób, które atakują wartości chrześcijańskie, profanują miejsca święte, ironizują mszę świętą, żeby ośmielił się zironizować jakąś formę kultu hinduistycznego, a szczególnie islamu. Jaka byłaby wówczas reakcja? Nie wyobrażam sobie tego. Ważne, abyśmy uczyli się szacunku dla tego co święte - dodał ordynariusz radomski.

- Polacy są cierpliwi i wyrozumiali wobec ludzi błądzących, ale nie oznacza to, że mamy aprobować zło i świętokradztwo - stwierdził ksiądz biskup.

Na koniec wezwał wiernych do publicznego przebłagania Boga za te świętokradztwa. - Bardzo proszę, abyśmy włączyli się w to wynagrodzenie. Proszę, by do tego publicznego wynagrodzenia dołączyć nasze osobiste wynagrodzenie, poprzez modlitwę np. różańcową. Ofiarujmy to wszystko Bogu. Nie podejmujemy żadnych sądów, czy decyzji potępiających tych ludzi, ale chcemy powiedzieć, że nie zgadzamy się z taką formą traktowania rzeczy świętych. Modlimy się za tych ludzi - powiedział bp Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4