Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Tomasik: Wielka Sobota to czas kontrastów

Diecezja Radomska

Bp Tomasik: Wielka Sobota to czas kontrastów

19 kwiecień 2019 / Tekst

- Wielka Sobota jest czasem kontrastów, nie ma mszy świętej, jest cisza, a z drugiej strony trwają przygotowania do świąt, czas robienia zakupów - mówił biskup Henryk Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym.

- A więc kiedy dla chrześcijanina rozpoczyna się Wielkanoc? Od liturgii Wigilii Paschalnej, kiedy usłyszymy Alleluja. W tych kontrastach ważne jest, abyśmy znaleźli czas na krótką modlitwę w kościele - zachęcał ordynariusz radomski.

Bp Tomasik powiedział także, że całe chrześcijaństwo jest skoncentrowane wokół tajemnicy zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Dlatego życie religijne koncentruje się wokół mszy świętej, będącej centrum życia chrześcijańskiego - stwierdził ksiądz biskup.

Bp Tomasik zauważył, że często zawodzi ludzki wymiar Kościoła. - Gdybyśmy wszyscy głęboko uwierzyli w tajemnicę zmartwychwstałego Chrystusa, wówczas zmieniłaby się nasza motywacja, czyny, relacje z Bogiem. Ponadto nasze rodziny, miejsca pracy, codzienność, byłaby inna, gdybyśmy uwierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa - powiedział biskup radomski.

Przypomnijmy, że tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4