Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Przejrzyście

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Bp Turzyński: mniej zakupów i porządków, więcej czasu na Triduum Paschalne

Diecezja Radomska

Bp Turzyński: mniej zakupów i porządków, więcej czasu na Triduum Paschalne

28 marzec 2018 / Tekst

Do uczestnictwa w nabożeństwach Triduum Paschalnego zachęca wiernych biskup Piotr Turzyński. Biskup pomocniczy diecezji radomskiej zwrócił uwagę, że święta wielkanocne nie powinny ograniczać się tylko do poświęcenia pokarmów.

katedra.radom.pl
katedra.radom.pl

Bp Turzyński podkreślił, że wiara jest olbrzymią siłą, a jej centrum jest Triduum Paschalne. - To są największe wydarzenia, to najpiękniejsza liturgia, porywająca i pełna zadumy oraz smutku, jak również cierpienia. Warto w tym wszystkim uczestniczyć. Wielkanoc nie powinna ograniczać się do święcenia koszyczków z pokarmami. Apeluję, by mniej czasu poświęcać na porządki, zakupy, a więcej chwil poświęcić na Triduum Paschalne – mówił gość Radia Plus Radom.

Z kolei biskup Henryk Tomasik zaprosił na mszę krzyżma do radomskiej katedry. Przypomniał, że w Wielki Czwartek Chrystus ustanowił Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa. - W liturgiczne wspomnienie tych wydarzeń cała wspólnota wierzących w uroczysty sposób dziękuje Bogu za te sakramenty, które służą budowaniu jedności Kościoła – podkreślił ordynariusz radomski. - O godzinie 10.00 wspólnie będziemy uczestniczyć w koncelebrowanej mszy świętej krzyżma składając dziękczynienie za powołanie i sakrament kapłaństwa – dodał biskup Tomasik.

W Wielki Piątek, oraz w Wielką Sobotę, o godzinie 9.00, w katedrze radomskiej odbędzie się Liturgia Jutrzni. Tradycja Kościoła piątkową i sobotnią poranną modlitwę Liturgią Godzin nazywa Ciemną Jutrznią. Nazwa ta wzięła się z tego, że dawniej liturgie te sprawowano w godzinach wczesnoporannych, zanim wstało słońce. W liturgii przedsoborowej podczas odmawiania 14 psalmów po każdym z nich gaszono jedną ze świec, pozostawiając jedną zapaloną, symbolizującą Chrystusa. Po zakończeniu liturgii uderzano zamkniętymi brewiarzami w ławki, co oznaczało krzyk ludzi przeciwnych Chrystusowi Panu. Dziś nie praktykuje się już tamtych zwyczajów, pozostał tylko zwyczaj łączenia dwóch godzin liturgicznych Jutrzni i Godziny Czytań, odmawianych w świątyniach w godzinach porannych.

Liturgista ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej tego dnia. W kościele sprawuje się Liturgię Słowa i Obrzęd Ostatniego pożegnania. Nie udziela się uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

- Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Wigilii Paschalnej nie wprowadza się trumny z ciałem do kościoła, w którym odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Obrzędy pogrzebowe należy sprawować w kaplicy przedpogrzebowej lub domu zmarłego oraz na cmentarzu. Nie wolno udzielać Komunii świętej poza Liturgią Męki Pańskiej. Nie używa się dzwonów. Po Wielkanocy należy celebrować Mszę za zmarłego – informuje ks. Herc.

W dniach oktawy Wielkanocy dozwolona jest Msza święta pogrzebowa w okresie wielkanocnym i pogrzeb sprawuje się jak zwykle w szatach koloru czarnego lub fioletowego.

Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze połączonej z obrzędem umycia nóg o godz. 18.00 będzie przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa Adam Odzimka, zaś liturgii sobotniej Wigilii Paschalnej (18.00) będzie przewodniczył biskup Piotr Turzyński. Mszy świętej z procesją rezurekcyjną o godz. 6.00 będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik. Nabożeństwo będzie transmitowane przez Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4