Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Caritas wesprze pogorzelców z Orońska

Diecezja Radomska

Caritas wesprze pogorzelców z Orońska

14 styczeń 2019 / Tekst

Caritas Diecezji Radomskiej pomoże pogorzelcom z Orońska. Rodzina straciła dobytek w pożarze domu, do którego doszło w sobotni poranek, 5 stycznia tego roku.

Caritas wesprze pogorzelców z Orońska
foto: MN/Radio Plus Radom

Do pożaru doszło w domu jednorodzinnym przy ul. Górnej w Orońsku. Ogień pojawił się przed godz. 5.00 nad ranem. Całkowitemu spaleniu uległa klatka schodowa, dwa pokoje mieszkalne z wyposażeniem, sufit oraz dach. Znieszczeniu uległy też dwa pomieszczenia znajdujące się na niższej kondygnacji, które w wyniku pożaru zostały zalane wodą i teraz wymagają generalnego remontu.

Poszkodowana została 4 osobowa rodzina Jerzego Stańczyka, emerytowanego funkcjonariusza Państwowej Staży Pożarnej oraz członka Ochotniczej Straży Pożarnej w Orońsku. W murowanym, pietrowym domu mieszkają też żona pana Stańczyka i synowa Agnieszka z ośmioletnią córeczką Julią oraz ich krewny. 7 lat temu zmarł mąż pani Agnieszki. Obecnie, ze względu na porę roku oraz braku ogrzewania i energii elektrycznej, pogorzelcy znaleźli schronienie u rodziny.

Prawdopodobną przyczyną wybuchu ognia było zapalenie się sadzy w kominie. Już poprzedniego dnia, w piątek wieczorem rodzina wezwała straż pożarną. Ochotnicy szybko uporali się z nią uporali. Ze względu jednak na uciążliwy zapach spalenizny, mieszkańcy postanowili spędzić tę noc u rodziny i znajomych - opisuje pani Agnieszka:

Co jakiś czas małżeństwo Stańczyków zaglądało do domu, by sprawdzić, czy wszystko w porządku. Nic nie wskazywało na to, że może się coś wydarzyć. Około godziny piątej nad ranem, teść pani Agnieszki usłyszał syreny strażackie. Płomienie zajęły piętro budynku. Dzięki sprawnej akcji ratunkowej, udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia ognia na pozostałe pomieszczenia. Niestety dwa znajdujące się na niższej kondygnacji, w wyniku akcji gasniczej zostały zalane wodą i teraz wymagają generalnego remontu.

Straty są ogromne. Wstępnie oszacowane zostały na ok. 200 tysięcy złotych. Dom, na szczęście był ubezpieczony.

W pomoc pogorzelcom zaangażowała się m.in. Caritas Diecezji Radomskiej, która uruchomiła subkonto bankowe - mówi dyrektor radomskiej Caritas. ks. Robert Kowalski:

Pomoc zadeklarowały również: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i parafia w Orońsku oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Orońsku i Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4