Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Chcą pójść za głosem powołania

Diecezja Radomska

Chcą pójść za głosem powołania

09 lipiec 2019 / Tekst

Dziewięciu nowych alumnów wstąpiło dziś do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Kandydaci przystąpili do egzaminu wstępnego - wszyscy zdali. 

Chcą pójść za głosem powołania
fot. WSD Radom

Podczas pierwszego naboru w tym roku do Wyższego Seminarium Duchownego zgłosiło się dziewięciu kandydatów. - Bardzo bogata różnorodność historii, która doprowadziła kandydatów do tego dnia i wydarzenia, jakim jest egzamin związany z przyjęciem do seminarium. To są osoby, które z całą pewnością kierują się bardzo głęboką motywacją religijną - mówi ks. Jarosław Wojtkun - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu:

Celem egzaminu kwalifikacyjnego jest ogólne poznanie umiejętności wypowiadania się na tematy religijne związane z prawdami wiary, Pismem Świętym i prawdami życia moralnego. - Egzamin wstępny daje ogólny pogląd na temat tego, w jakim stopniu kandydaci są gotowi do rozpoczęcia studiów - dodaje rektor radomskiego seminarium: 

W pierwszym terminie do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu zgłosiło się dziewięciu kandydatów z Radomia, Starachowic, Krynek, Małęczyna. Z Opoczna w tym roku zgłosiło się aż trzech kandydatów.

Dawid Mąkosa pochodzi z parafii św. Andrzeja Boboli w Małęczynie. - Rozmowy z rodzicami nie były łatwe, jednak pogodzili się z moją decyzją. Znajomi również byli zaskoczeni - mówi Dawid Mąkosa. Swoje powołanie odkrył w szkole średniej, potem przez dwa lata pracował. W tym roku odpowiedział na głos powołania:

Hubert Jedynak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie jest tegorocznym maturzystą. - Chciałbym być takim księdzem, do którego każdy może przyjść po pomoc, radę...: 

Pierwszy odpowiadał Adrian Czajkowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. Kandydat ma za sobą studia licencjackie na kierunku "Zarządzanie i dowodzenie" w Warszawie, później był w wojsku. Nie ukrywa, że dobrze czuł się w mundurze, jednak jego powołanie w czasie studiów dojrzało. - Moje powołanie jest trochę na przekór - na przekór tym, którzy w Kościele widzą tylko zło:

Najstarszy z nowych alumnów ma 34-lata. - Mama modliła się o to, żebym odnalazł swoją drogę życiową. Są obawy, ale do rozpoczęcia nauki w seminarium podchodzę ze spokojem - mówi Jakub Zając z parafii św. Brata Alberta w Starachowicach: 

Tradycyjnie do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu zaplanowany jest drugi nabór. Dokumenty można składać do 14 września, a egzamin odbędzie się 18 września. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4