Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Chiński łącznik

Diecezja Radomska

Chiński łącznik

18 listopad 2014 / Tekst

80-letnia radomianka szuka adoptowanej siostry w Chinach. W 1935 roku otrzymała ona na imię Basia i wychowywała się w ochronce Polskiej Misji Katolickiej w Shunt-chfu prowadzonej przez siostry szarytki. W jej odnalezieniu pomaga Caritas Diecezji Radomskiej.

Barbara Olszewska-Kowalik ma dzisiaj 80 lat. Opowiada, że jej rodzice mieli najpierw dwóch synów. - Radość mojego ojca była ogromna, kiedy urodziłam się jako trzecie z kolei dziecko. Ojciec postanowił wówczas adoptować dziewczynkę w Chinach. Siostry szarytki, które prowadziły tam misję katolicką, dały jej na imię Basia. Do wybuchu wojny rodzice przesyłai środki na jej utrzymanie. Chciałabym trafić na jej ślad, dowiedzieć się, jak ułożyło się jej życie, czy żyje. Wierzę, że trafię na jakikolwiek ślad Basi - powiedziała 80-letnia radomianka.

W odnalezieniu dziewczynki pomaga Caritas Diecezji Radomskiej. Jej dyrektor ks. Grzegorz Wójcik nie ukrywa, że misja wydaje się trudna do wykonania. - Ale nie tracimy nadziei. Zwykle pomagamy potrzebującym, ale w odnalezieniu dziecka jeszcze nie uczestniczyliśmy. W 11-letniej historii pracy w Caritas, to pierwszy taki przypadek. Ale pomożemy przez nasz ośrodek adopcyjny - mówi ks. Wójcik. Nie wyklucza też pomocy z udziałem Caritas Internationalis, czy chińskiej ambasady w Polsce.

Ks. Grzegorz Wójcik mówi, że punktem zaczepnym w poszukiwaniach jest działalność Polskiej Misji Katolickiej w Chinach. - Dlatego musimy dotrzeć do siótr szarytek, które prowadziły wówczas ochronkę Shunt-chfu. Mamy zdjęcia, na których widać małą Basię. Mamy też korenspodencję z tamtego okresu między rodziacami pani Barbary a siostrami szarytkami z Chin. Wiemy, że dziecko odnaleziono w górach i zostało przyniesione do ochronki, prowadzonej przez siostry zakonne. Jest to niezwykle inspirująca historia. Mam nadzieję, że ktoś nam pomoże w odnalezieniu Basi. Dlatego czekamy na wszelkie sygnały, które pomogą nam trafic na ślad - powiedział ks. Grzegorz Wójcik.

Polska Misja Katolicka w Chinach powstała pod koniec lat 20. XX wieku. W 1928 r. wyjechała do Chin pierwsza polska szarytka siostra Maria Zawadzka a w 1931 r. poprzez Paryż kolejne trzy polskie siostry miłosierdzia dołączyły do misji. O działalności polskich misjonarzy i sióstr w Chinach opowiada praca doktorska Magdaleny Basałaj napisana na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4