Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Czego uczy nas św. Kazimierz?

Diecezja Radomska

Czego uczy nas św. Kazimierz?

04 marzec 2014 / Tekst

Chrystus jest źródłem mądrości, miłości i mocy potrzebnej do znoszenia przeciwności na jakie napotyka człowiek będący na wysokich stanowiskach społecznych - powiedział biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha, który celebrował Mszę świętą w kościele św. Kazimierza w Radomiu. 

ks. Zbigniew Niemirski-GN
ks. Zbigniew Niemirski-GN

4 marca był dniem obchodów święta patrona diecezji radomskiej i miasta Radomia. W tym roku obchodzimy również 530. rocznicę śmierci św. Kazimierza. Podczas liturgii biskup Henryk Tomasik otrzymał od środowiska radomskich piekarzy mosiężną statuetkę "Klucz św. Kazimierza". 
W homilii bp Paweł Socha mówił, że sprawujący władzę winni odznaczać się mądrością. Przypomniał, że człowiek modlitwy jakim był św. Kazimierz prosił Boga nie o bogactwa, czy władzę, lecz o mądrość. Mówił, że każdemu człowiekowi potrzebna jest mądrość, ale najbardziej tym, którzy kierują społecznością narodu. Celebrans mówił, że Chrystus jest źródłem mądrości, miłości i mocy potrzebnej do znoszenia przeciwności na jakie napotyka człowiek na wysokich stanowiskach społecznych. Biskup Socha stwierdził też, że troska o dobro wspólne w życiu świętego Kazimierza wyrażała się tym, że wielką wagę przykładał do formowania ludzkich sumień, dobrych obyczajów oraz tym, że odważnie występował przeciwko rozbojom i krzywdzeniu ludzi. 
- Święty Kazimierz wychodził z założenia, że prawdziwym obywatelem jest ten, kto umie wiele poświęcić dla ojczyzny, a nawet oddać życie dla jej ratowania, zaś zdrajcą jest człowiek myślący o sobie i idący z tym, kto lepiej zapłaci – powiedział biskup Socha.
Dalej mówił, że cechą duchowości świętego jest typowo polska pobożność maryjna. Mówił, że na przykładzie świętego mogą się uczyć wszyscy, również władze, by życie społeczne, religijne, ale i troska o rzeczy materialne, rzeczywiście były ustawiane zgodnie z miłością, sprawiedliwością i mądrością. Podkreślił, że św. Kazimierz jest ideałem wierności dla wartości duchowych, jest człowiekiem, który w oparciu o wiarę był świadkiem sprawiedliwości.
Podczas liturgii biskup Henryk Tomasik otrzymał od środowiska radomskich piekarzy mosiężną statuetkę "Klucz św. Kazimierza". - To symbol radomskich piekarzy. Chcieliśmy w tym ująć naszą pracę, trud organizacji Święta Chleba. Raz do roku honorujemy jedną osobę. Dlatego Fundacja na Rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa oraz Cech Piekarzy w Radomiu wręcza statuetkę biskupowi Henrykowi Tomasikowi za dar serca, przychylność i modlitwę - powiedział Jarosław Gajda.
Pochodzący z diecezji radomskiej bp-senior Paweł Socha obchodził również 40. rocznicę święceń biskupich. - Wszyscy tu obecni kapłani, chcemy podziękować za posługę wobec duchowieństwa polskiego. To ksiądz biskup redagował pismo "Dobry Pasterz". Poznałem troskę księdza biskupa o polskiego księdza, chcemy dzisiaj za to wszystko podziękować - mówił ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii diecezjalnej w Radomiu. W koncelebrze uczestniczył również biskup Adam Odzimek.
Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki urodził się w 1458 r. na Wawelu. Miał pięciu braci i siedem sióstr. Edukacją królewskich synów zajmował się m.in. Jan Długosz. O Kazimierzu Długosz pisał: „był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności i godnego pamięci rozumu". W latach 1481-1483 r. król Kazimierz Jagiellończyk udał się na Litwę a rządy Koroną powierzył synowi Kazimierzowi. Ten rezydował wówczas na zamku radomskim, a tym samym miasto stało się nieformalną stolicą Polski. „Był bardzo mądry, obyczajny, a wszyscy ludzie oddawali mu wielkie pochwały", „Książę zdumiewającej cnoty, tudzież nauki nadzwyczajnej, którymi to przymiotami serca do siebie przyciągał" - pisali o Kazimierzu kronikarze.
Niestety, królewicz chorował na gruźlicę. Nie pomogło zwolnienie z obowiązków zarządzania Koroną i wyjazd na Litwę. Kazimierz zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. W 1602 r. ogłoszono Kazimierza świętym, a niedługo potem patronem Litwy. Tam też, w kaplicy przy katedrze wileńskiej znajduje się jego grób. Patronem Radomia jest św. Kazimierz od 1983 r. Od 1989 r. w mieście są relikwie świętego, w Bazylice pod wezwaniem św. Kazimierza na Zamłyniu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4