Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista
Częściowe zachmurzenie

10°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 89%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 18 Paź 2017

    Częściowe zachmurzenie 20°C 10°C

  • 19 Paź 2017

    Bardzo pochmurno 17°C 12°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Radomianie pamiętają i oddają hołd

Diecezja Radomska

Radomianie pamiętają i oddają hołd

01 sierpień 2017 / Tekst
MN/Radio Plus Radom

Radomianie pamiętali o powstańcach warszawskich. W radomskiej katedrze odprawiona została uroczysta msza św. w intencji uczestników powstania, wśród nich śp. ks. bp Edwarda Materskiego - uczestnika zrywu.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Edward Poniewierski. - Tego cierpienia trzeba, jako ofiary dla odrodzenia narodu, ale da Bóg, że to już najwieksza i ostatnia ofiara i że z Warszawy rozpocznie się odrodzenie i przemiana - mówił. - Takie ofiary nie idą nigdy na marne, choćby dziś można o nich rozmaicie o ich celowości sądzić. Cierpienie jest cierpieniem i ma swoją wartość i wymowę, zwłaszcza cierpienie na taką miarę - pokreślił ks. prałat:

Mszę św. w katedrze poprzedziła krótka modlitwa członków Klubu Inteligencji Katolickiej przed grobem śp. ks. bp Edwarda Materskiego.

- Tu spoczywa nasz honorowy członek ks. bp Edward Materski - powstaniec warszawski. On przez wiele lat, kiedy pełnił tutaj posługę pasterską, uwrażliwiał nas na znaczenie tego wielkiego zrywu ludności Warszawy i Polski na rzecz odzyskania niepodległości - mówił prezes KIK Jan Rejczak:

- Każdgo roku, 1 sierpnia, ks. bp odprawiał w katedrze mszę św. Przybywali tam radomianie i my dzisiaj też gromadząc się, chcemy oddać hołd i powstańcom, i tym wszystkim, którzy wtedy poświęcili na ołtarzu Ojczyzny swoje życie, jak też i naszemu bp Edwardowi Materskiemu. Wielokrotnie, po latach od tamtych tragicznych wydarzeń, ks. bp Edward Materski - wówczas kleryk - wspominał te okrutne czasy - z początków powstania, z jego przebiegu, kiedy pełnił funkcję pomocniczą kapelana, jak w Jego sutannie powieszono jednego z błogosławionych Pallotynów w Warszawie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
Cuprum Lubin 4 11
Indykpol AZS Olsztyn 3 9
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 4 8
Jastrzębski Węgiel 3 6
GKS Katowice 4 6
Espadon Szczecin 4 6
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
Trefl Gdańsk 3 5
MKS Będzin 4 5
Cerrad Czarni Radom 4 4
Łuczniczka Bydgoszcz 4 4
PGE Skra Bełchatów 2 3
Dafi Społem Kielce 4 2
BBTS Bielsko-Biała 3 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA