Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Cztery lata sakry biskupiej!

Diecezja Radomska

Cztery lata sakry biskupiej!

27 luty 2019 / Tekst

Cztery lata temu ks. bp Piotr Turzyński otrzymał sakrę biskupią. W czwartek, 28 lutego o godz. 16.45 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu sprawowana będzie Msza św. w intencji czcigodnego jubilata. 

Cztery lata sakry biskupiej!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Biskup Piotr Turzyński urodził się 28 września 1964 r. w Radomiu. Uczył się w IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a egzamin maturalny zdał w roku 1982. W szkole średniej był animatorem Ruchu Światło-Życie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego.

Wiele razy prowadził dni skupienia i rekolekcje dla alumnów wielu seminariów duchownych w Polsce i za granicą, a także sióstr zakonnych. Prowadził również misje oraz rekolekcje parafialne i młodzieżowe w parafiach i szkołach w Polsce. Biskup Piotr Turzyński jest współtwórcą spotkań dla młodzieży Radomia i okolic nazywanych „Kuźnią Młodych”. Organizował Apele Młodych i Diecezjalne Dni Młodzieży w Kałkowie-Godowie oraz w Turnie koło Białobrzegów. Prowadził wiele audycji radiowych o charakterze ewangelizacyjnym i popularyzatorskim.

Innym miejscem działalności i pasji bp. Piotra jest dziedzina kultury. Jest on współzałożycielem stowarzyszenia „Młyńska. Verum, Bonum, Pulchrum”, które ma za zadanie promocję kultury chrześcijańskiej, na co składa się także współorganizowanie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Przez lata prowadził seminaryjny teatr klerycki. Szczególnym przedmiotem zainteresowań naukowych, i nie tylko, są Orygenes, św. Augustyn z Hippony oraz Ojcowie pustyni. Ks. Piotr Turzyński jest miłośnikiem Fiodora Dostojewskiego oraz J. R. R. Tolkiena i literatury fantasy. Lubi teatr i film, muzykę irlandzką i poezję śpiewaną. Gra na gitarze, kocha góry oraz jeździ na nartach i gra w siatkówkę.

Msza św. w czwartą rocznicę sakry biskupa Piotra Turzyńskiego w radomskim seminarium o godz. 16.45 sprawowana będzie Msza św. w intencji czcigodnego jubilata. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4