Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Czuwajmy!

Diecezja Radomska

Czuwajmy!

30 listopad 2018 / Tekst

W niedzielę rozpoczyna się Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. 

Czuwajmy!
fot. http://www.sxc.hu

- Adwent to czas porządkowania sumień i życia. To jest taka pora radosnego i duchowego oczekiwania. Adwent to znaczy przyjście. Czekamy na Chrystusa. Uczymy się w ogóle tego czekania i to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi, także wielu chrześcijan nie potrafi czekać. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. A w Adwent uczymy się oczekiwania na przyjście Chrystusa - mówi ks. Artur Piasek z parafii Opieki NMP w Radomiu.

Adwent rozpoczyna pierwsza niedziela po Uroczystości Chrystusa Króla, a kończy Wigilia Bożego Narodzenia. W kościołach w tym czasie sprawowane są roraty, czyli Msze Św. o Matce Bożej. Zwykle odprawiane są wczesnym rankiem. Msza Św. rozpoczyna się w ciemnej świątyni. Rozświetlają ją jedynie lampiony, które trzymają w rękach wierni. Adwent to także czas na osobiste nawrócenie. Pomocą w tym są rekolekcje, zakończone sakramentem pokuty. - W Adwencie wraz z Maryją uczymy się przyjmować Chrystusa, czekać na Niego. Owocem dobrze przeżytego Adwentu będzie to, czy Chrystus narodzi się w sercu przez sakrament Eucharystii, przez to, że doświadczymy pokoju serca - mówi ks. Piasek.

A czy w Adwencie można się bawić? - Adwent nie jest czasem umartwień. Adwent jest czasem nie tyle pokuty, ile pobożnego i radosnego oczekiwania. Formalnie to nie jest taki czas jak Wielki Post, natomiast ten czas ma być okazją do doświadczenia pokoju serca i teraz rzeczywiście uczestniczenie w zabawach może nam to zakłócić. Karnawał nie może wiecznie trwać. Ten czas Adwentu musi się różnić od takiego codziennego życia. Nie można codziennie jeść tortu, bo spowszednieje. Sami powinniśmy zdecydować, co służy nam w tym czasie do tego, żeby doświadczyć pokoju serca, zbliżyć się do Kościoła, do Boga - odpowiada ks. Artur Piasek.

Zasadniczo Adwent dzieli się na dwa okresy: do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów) oraz od 17 do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego). 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4