Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Czy wolontariat wychowuje?

Diecezja Radomska

Czy wolontariat wychowuje?

05 czerwiec 2017 / Tekst

Jak wolontariat wpływa na dorosłe życie wolontariuszy? Jak sprawić, by wolontariat w szkole był skuteczny i dawał radość tak wolontariuszom jak i ich podopiecznym? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznali katecheci, którzy wzięli udział w sympozjum "Wychowanie w katechezie poprzez wolontariat szkolny".

Czy wolontariat wychowuje?
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Konferencja zorganizowana została przez Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej. Jej celem było zachęcenie katechetów do jeszcze mocniejszego promowania wolontariatu wśród uczniów. - Chcemy, by katecheza wychowywała do wolontariatu, który jest istotą chrześcijaństwa. - wyjaśnia ks. Stanisław Łabendowicz - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej:

O tym, że wolontariat może być dobrym sposobem edukacji młodych ludzi przekonywał ks. Adam Maj z Instytutu Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Dzięki wolontariatowi, każdy - nie tylko młody - człowiek, może zdobyć wiedzę o realnym świecie. Pierwszy akt wolontariatu nie wymaga wiele - to po prostu obecność. - dodaje ks. Maj:

O wolontariacie w służbie solidaryzmu społecznego mówił ks. Wiesław Przygoda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Solidaryzm to system pośredni między liberalizmem a socjalizmem, który dowartościowuje każdą osobę, nie pomniejszając tym jednocześnie wartości relacji społecznej. - Wolontariat jest szkołą solidaryzmu społecznego, uczy wolontariuszy bogatszego człowieczeństwa. - przekonuje ks. Przygoda i podkreśla: - Wolontariat potrzebuje liderów, którzy zachwycą młodzież tą ideą:

W sympozjum udział wzięli również katecheci z Wyższej Szkoły Pedagogiki Kościelnej w Wiedniu: Michael Holzwieser i Piotr Kubiak. Goście przedstawili ideę Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM, której celem jest propagowanie wychowawczej pracy w dziedzinie duchowości i kształcenia dla zrównoważonego rozwoju. Goście opowiedzieli także o wolontariacie w Austrii. - Młodzież austriacka jest tak samo idealistyczna, tak samo zaangażowana i tak samo pełna ofiarności jak wolontariusze w Polsce. - deklaruje Piotr Kubiak:

Katecheci, którzy uczestniczyli w sympozjum cieszą się, że takie spotkania są organizowane. Jak deklarują uczniowie chętnie pomagają potrzebującym na taką skalę na jaką pozwalają im możliwości. Ważne jednak, że od najmłodszych lat wiedzą, jak ważna jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka - chociażby kolegi czy koleżanki z ławki. - przypomina Maria Czyżewska - katechetka z Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli:

 Takie spotkania są potrzebne, bo wolontariat rozwija się bardzo szybko. - zauważa Tomasz Rus - katecheta z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Radomiu:

- Pomagać chcą już te najmłodsze dzieci. Wystarczy podpowiedzieć im, jak to robić. - przekonuje Elżbieta Markowicz-Skierska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu:

 Sympozjum zakończyło się panelem dyskusyjnym na temat aspektów wychowawczych szkolnego wolontariatu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4