Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Diecezja Radomska na Parafiadzie

Diecezja Radomska

Diecezja Radomska na Parafiadzie

08 lipiec 2019 / Tekst

Prawie 1500 uczestników z 7 państw Europy bierze udział w tegorocznej Parafiadzie. Wśród nich jest młodzież z Radomia i Zwolenia.

fot. ks. Krzysztof Kołtunowicz
fot. ks. Krzysztof Kołtunowicz

Parafiada rozpoczęła się 7 lipca mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Eucharystii przewodniczył nowo wybrany przełożony polskich pijarów o. Mateusz Pindelski.

W 31. edycji Parafiady bierze udział prawie 1500 uczestników z 7 państw - Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Wśród nich są także reprezentanci diecezji radomskiej - z parafii św. Stefana na radomskim Idalinie oraz parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Zwoleniu.

Ksiądz Andrzej Jędrzejewski - proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu docenia zarówno olimpijski klimat imprezy, ale również wiele możliwości rozwoju życia duchowego. - Jest wioska olimpijska, możliwość nawiązania międzynarodowych przyjaźni, ale również są specjalne namioty przeznaczone na spotkania kulturalne i modlitewne:

Młodzież rywalizuje w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach. To m.in. lekkoatletyka, pływanie, piłka nożna, koszykówka i siatkówka. Młodzi zawodnicy z parafii św. Stefana już osiągnęli pierwsze sukcesy. Złoty medal w biegu przełajowym na tysiąc metrów zdobył Wiktor Janduła - uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomiu. - Wygrałem z Białorusinem o kilkanaście sekund, ale nie było łatwo - przyznaje: 

Brązowy medal w ringo zdobył Michał Wajs z Janiszpola. - Wystarczy precyzja i inteligencja. Ja grałem drugi raz w życiu i bardzo dobrze mi poszło, jestem bardzo zadowolony - mówi medalista, który na początku nie wierzył w powodzenie:

Reprezentanci parafii św. Stefana dostali się również do ćwierćfinału rozgrywek piłkarskich. Rozegrane mecze zakończyli wynikami 6:0 i 2:0. Jutro powalczą o kolejny awans. - To była raczej łatwa grupa, zobaczymy, co będzie dalej - relacjonuje Łukasz Machnio - kapitan drużyny: 

Parafiada to wydarzenie, które łączy w sobie 3 aspekty sport, kulturę i wiarę - wyjaśnia o. Jacek Wolan, rzecznik Parafiady: 

31. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży potrwa do 13 lipca. W organizację zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion – teatr – świątynia. To tygodniowe święto sportu, kultury i wiary jest największą tego typu imprezą w Europie. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4