Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dla kogo ten sakrament?

Diecezja Radomska

Dla kogo ten sakrament?

27 luty 2014 / Tekst

Wzrasta liczba osób, które przyjmują sakrament namaszczenia chorych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. - Jest coraz większe rozumienie tego sakramentu przez chorych i ich bliskich. Cieszę się również, że w środę papież Franciszek zachęcał chorych do przyjmowania sakramentu namaszczenia - powiedział ks. Mirosław Bandos, kapelan lecznicy. W 2013 roku sakrament przyjęło 1,5 tys. chorych, rok wcześniej była to liczba tysiąc dwieście.

krakow.gosc.pl
krakow.gosc.pl

Ks. Mirosław Bandos opowiada, że wśród wielu osób wciąż pokutuje przekonanie, że sakrament ten udzielany jest wyłącznie dla umierających. - Tymczasem należy on do sakramentów tzw. leczących, a nie prowadzących do śmierci. Udzielany jest głównie osobom w podeszłym wieku, chorym, bądź tym, którzy świadomie o niego proszą. Święty o. Pio pisał, że sakrament ten ''jest najpotężniejszym narzędziem, aby osłodzić i skrócić nasz czyściec, a może też, by też pójść od razu do domu pełnego miłosierdzia Ojca'' - mówi kapelan szpitala.

Ks. Bandos często w spotkaniach z chorymi, którzy kolejny raz wracają do szpitala, spotyka się ze świadectwem osób, że sakrament przyczynił się do ich powrotu do zdrowia lub duchowego nawrócenia. Dodaje, że częstość udzielania sakramentu jest uzależniona od samych chorych, bo nie wszyscy chcą z niego korzystać. - W ubiegłym roku sakrament otrzymało 1,5 tys. osób. Piękne świadectwo obserwowaliśmy podczas ostatniego Światowego Dnia Chorego. M.in. na oddziale rehabilitacji na Giserskiej prawie wszyscy chorzy przyjęli sakrament. Oprócz nich uczynili to też ich bliscy - powiedział ks. Bandos.

Ks. Bandos przypomina, że księża kapelani są codziennie w szpitalach i do dyspozycji w każdym czasie dla chorych i rodziny. Wystarczy tylko poprosić personel szpitala by wezwał kapłana lub przekazał prośbę o sakrament. Podkreślił również, że planując pobyt w szpitalu warto skorzystać ze spowiedzi św. w parafii, w domu chorego lub w szpitalu.

Podczas wczorajszej audiencji ogólnej Franciszek zachęcał chorych do przyjmowania sakramentu namaszczenia. "Proszę was tu obecnych, abyście troszcząc się o chorych zachęcali ich, by z ufnością przyjmowali sakrament namaszczenia. Niech będzie dla nich umocnieniem i jednoczy ich z Chrystusem" - powiedział Franciszek do Polaków w Watykanie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4