Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica
Bardzo pochmurno

5°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 21 Paź 2018

  Rain 10°C 4°C

 • 22 Paź 2018

  Opady 10°C 4°C

Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dla narzeczonych i rodzin

Diecezja Radomska

Dla narzeczonych i rodzin

13 styczeń 2018 / Tekst

W diecezji radomskiej jest 112 doradców życia rodzinnego, którzy pracują w 111 poradniach parafialnych. Spotkali się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Dla narzeczonych i rodzin
fot. Radio Plus Radom

To już tradycja, że po niedzieli Świętej Rodziny odbywa się spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Rodzin. Doradcy zapoznali się z przykładem życia rodziny Ulmów, która została roztrzelana przez Niemców za ukrywanie Żydów. Teraz trwa proces beatyfikacyjny tej rodziny. Uczestnicy mogli wymienić się doświadczeniami w pomocy rodzinom, a także wyposażyć się w materiały do pracy, ciekawe książki. Noworoczne spotkanie jest też okazją do podsumowań i prezentacji planów. Zdaniem ks. Sławomira Adamczyka, diecezjalnego duszpasterza rodzin najważniejsze wydarzenia minionego roku to 25-lecie Duszpasterstwa Rodzin, wdrożenie nowego przygotowania do małżeństwa, wprowadzenie zajęć z teologii małżeństwa i rodziny dla radomskich alumnów.

.

 Przypomijmy, że od września w diecezji radomskiej obowiązują nowe zasady przygotowania do małżeństwa. Nowością jest 10 spotkań formacyjnych w formie katechez przedmałżeńskich.  Wyzwaniem tego roku będzie ocena tego programu i jego udoskonalanie. - Chcielibyśmy na wiosnę zebrać opinię od osób, które prowadzą te spotkania, od księży, narzeczonych. Cały czas chcemy poprawiać i pracować nad tym programem. Może terminy będzie trzeba w inny sposób ułożyć. Na razie narzeczeni są bardzo zadowoleni - mówi diecezjalny doradca życia rodzinnego Małgorzata Górka.

.

Praca w poradni życia rodzinnego jest po części podobna, ale też specyficzna dla konkretnej parafii. Bogumiła Florek z parafii w Lisowie przygotowuje rocznie zaledwie kilka par narzeczonych. Prowadzi trzy spotkania, a na dziesięć pary jeżdżą do Jedlińska. Podkreśla jak ważne jest dobre przemyślenie decyzji o ślubie. - Przez kilka lat pracy miałam taki przypadek, kiedy po tym pierwszym spotkaniu doszło do rezygnacji z zawarcia związku małżeńskiego. To pierwsze spotkanie dało chyba do myślenia, że nie można zawierać sakramentu małżeństwa, jeśli się do niego nie dojrzało - opowiada.

Izabela Dembińska doradza w parafii św, Marcina w Tomaszowie Mazowieckim. To do niej trafiają narzeczeni po odbyciu 10 spotkań w ramach przygotowania bezpośredniego do zawarcia sakramentu małżeństwa.  - To są już 3 spotkania omawiające również i sakrament małżeństwa i jego liturgię. Ja pracuję również w ten sposób, że narzeczeni mają możliwość rozmowy, rozmowy ze mną, ze sobą. To wszystko wymaga patrzenia na parę, z kim rozmawiamy, bo każdy człowiek i każda para jest inna i każdy wymaga indywidualnego podejścia - zauważa.

W parafii św. Kazimierza w Radomiu w pierwszej turze przygotowania do małżeństwa na nowych zasadach wzięło udział ok. 30 par. - Salka pełniusieńka, zainteresowanie olbrzymie, ludzie nie tylko z dekanatu, ale praktycznie z Radomia i okolic. Bardzo pozytywny odbiór, tym bardziej, że był psycholog, pan doktor, ludzie, którzy są doświadczeni, byli też ludzie z oazy rodzin - mówi Julita Stani.

- Nastawienie młodych do przygotowania do życia w małżeństwie czasami na początku jest  sceptyczne, ale potem dogadujemy się, otwieramy i młodzi są bardzo zainteresowani tym, co mamy do przekazania - opowiada Anna Węglarska z parafii NSJ w Zajączkowie.

W toku przygotowań do małżeństwa istotne jest zapoznanie narzeczonych z zasadami naturalnego planowania rodziny. - Jest to bardzo ważne, żeby młody człowiek, młoda kobieta, młody mężczyzna wchodzący w wiek dojrzały umiał rozpoznać swoją płodność i dlatego staramy się poprzez różne kursy, spotkania po prostu uczyć metod rozpoznawania płodności. Ważne jest zdrowie prokreacyjne i dlatego staram się przekazać tym młodym ludziom jak najwięcej wiedzy na ten temat - mówi Bożena Rus, położna i członek Stowarzyszenia Nauczycieli NPR. Każdy, kto chciałby rozszerzyć lub zdobyć wiedzę w tym zakresie może udać się do poradni przy ul. Malczewskiego 1 w każdy czwarty czwartek miesiąca od godz. 19 do 20.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza Św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Po liturgii była część "opłatkowa".  Biskup złożył wszystkim życzenia i dał wskazania. - Św. Jan Paweł II zostawił nam przepiękny program przygotowania do życia w rodzinie, do zawarcia małżeństwa, ale także piękny program dla rodzin. Dokument o rodzinie jest drogowskazem, ale i zobowiązaniem. Św. Jan Paweł II przypomina o tym, że rodzina jest miejscem świętym i uświęcającym i wiemy dobrze, że bardzo dużo rodzin realizuje taki program, ale bardzo dużo rodzin przeżywa kryzysy. Niepokoją nas rozwody, związki niesakramentalne, ale także kryzysy rodzinne. Musimy wszyscy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest. Z całą pewnością potrzebna jest Boża moc, a więc potrzebny jest Chrystus. Z całą pewnością potrzebne jest lepsze przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Patrzymy na przygotowanie do niektórych zawodów, na przykład przygotowanie do pracy z chorymi. Nie wystarczy, że ktoś powie: „Chcę być lekarzem” i otrzymuje dyplom i jest zaangażowany do pracy. To wymaga solidnych studiów. Do najtrudniejszej funkcji bycia matką, ojcem, mężem, żoną nie ma praktycznie żadnego przygotowania albo jest bardzo małe. To jest szczególne nasze zadanie - pogłębić pracę związaną z przygotowaniem do sakramentu małżeństwa, aby młodzi zrozumieli potrzebę, konieczność solidnego przygotowania do małżeństwa i do sakramentu małżeństwa - powiedział ks. bp Henryk Tomasik.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 21 Paź 2018

  10°C 4°C

 • 22 Paź 2018

  10°C 4°C

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21

POLECAMY

230x190 4