Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dni Opieki u Matki Bożej

Diecezja Radomska

Dni Opieki u Matki Bożej

14 listopad 2013 / Tekst

W sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej trwają Dni Opieki towarzyszące przypadającemu 16 listopada odpustowi ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej.

Tego dnia centralnej Mszy św. będzie przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz, w koncelebrze z biskupem radomskim Henrykiem Tomasikiem. Skarżyskie sanktuarium jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy w Polsce.

W ramach przygotowań do odpustu parafialnego 12 listopada ulicami Skarżyska-Kamiennej przeszła Procesja Zawierzenia z Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki. Odbywa się ona każdego roku na pamiątkę ogłoszenia Matki Bożej Patronką miasta przez Jana Pawła II, który jako wotum podarował sanktuarium złoty różaniec i piuskę. Przechowywany jest tam również własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku.

17 listopada odbędzie się Jubileusz Małżeństw Diecezji Radomskiej. - Zapraszamy wszystkich jubilatów, którzy w tym roku przeżywają srebrny i złoty jubileusz małżeństwa. Jest to szczególna okoliczność do podziękowania Bogu za ten jubileusz, jak i okazja do dania świadectwa innym małżeństwom, w jaki sposób realizować zobowiązania podjęte podczas składania przysięgi małżeńskiej - mówi ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. o 12.30 będzie celebrowana Msza św. pod przewodnictwem biskupa Adama Odzimka.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.

W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4