Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dołącz do Bractwa Szkaplerza św.

Diecezja Radomska

Dołącz do Bractwa Szkaplerza św.

09 lipiec 2019 / Tekst

We wtorek. 16 lipca w sanktuarium w Wysokim Kole będzie można przyjąć szkaplerz. Tego dnia obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, czyli popularnie Matki Bożej Szkaplerznej.

Dołącz do Bractwa Szkaplerza św.
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Szkaplerz to przede wszystkim wierzchnia część habitu w niektórych zakonach. Jest to szeroki płat materiału z otworem na głowę, który okrywa barki i plecy. Formą szkaplerza, przystosowanego do noszenia nie przez zakonników, w tym także przez osoby świeckie, są dwa dowolnej wielkości prostokątne wycinki sukna (najczęściej kilkucentymetrowe) połączone dwiema tasiemkami. Zazwyczaj na obu płatkach jest umieszczony wizerunek lub symbol Pana Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej.

Historia szkaplerza wiąże się z objawieniem się Maryi św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów. Miało to miejsce niemal 770 lat temu w Cambridge. Maryja podała Szymonowi brązową szatę i powiedziała: Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.

Ta forma czci oddawanej Matce Bożej bardzo szybko rozpowszechniała się. Niemal wszyscy królowie Polscy nosili szkaplerz. Nosili też święci jak św. Maksymilian, św. Jan Bosko czy św. Jan Paweł II. Obecnie szkaplerz to na dwa małe kawałki płótna z wizerunkami Matki Bożej Szkaplerznej i Najśw. Serca Jezusa. Jeden spoczywa na piersiach, a drugi na plecach. Papież św. Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym. Także Wysokie Koło ma szkaplerzne tradycje - istniało tu Bractwo Szkaplerza Świętego. Nabożeństwo do NMP z Karmelu jest ciągle żywe.

Osoby, które przyjmują Szkaplerz zobowiązane są naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć, odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do Szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją Obronę), a także czynić dobrze bliźnim. Otrzymany medalik szkaplerzny noszą przez cały czas. Wśród praktyk zalecanych osobom noszącym Szkaplerz Święty są: uczestnictwo we Mszy św., życie w stanie łaski uświęcającej oraz przystępowanie do Komunii św. Powinny one również od czasu do czasu z miłości do Matki Bożej podjąć drobne umartwienie, a także często nawiedzać kościół i przynajmniej przez kilka minut modlić się do Matki Bożej.

Szkaplerz będzie można przyjąć podczas Mszy św. o godz. 17.00. W czasie Eucharystii nastąpi nałożenie szkaplerzy oraz przyjęcie do do bractwa szkaplerza świętego. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4